„Dyje má svou obligátní teplotu, dva stupně jsou klasický průměr. A i když jsme na vzduchu naměřili šest stupňů, kvůli větru bude pocitová teplota hodně podobná té, kterou jsme naměřili ve vodě. Takže pro plavce vůbec žádný rozdíl," připomněl ředitel závodu Milan Vojta z potápěčského klubu Nautilus Břeclav, jenž již 39. ročník závodů pořádá.

Jako první se do kalné říční vody ponořilo několik neregistrovaných otužilců, příchozích, jež si chtěli dvoustupňovou vodu vyzkoušet na vlastní kůži. Stačit jim musela stometrová trať. Bohatě.

Pak už postupně nastupovali na start zkušenější zimní plavci na tratích 250, 500 a 750 metrů. Kolem půl dvanácté pak odvezly dvě lodě na kilometr vzdálený start jednatřicet otužilců s ploutvemi, šnorchly a v neoprénech, kteří se rozhodli vyzkoušet královskou trať – Vánoční kilometr.

Vlastně jich bylo jen třicet, jeden rakouský otužilec si totiž nasadil na hlavu jen neoprenovou čepici a rozhodl se jen v plavkách kilometr uplavat na vlastní kůži. A světe div se, i bez ploutví předehnal více než polovinu startovního pole v neoprenech.

Zbytek startovního pole, v jehož středu byl i nejstarší účastník, šestašedesátiletý plavec, ale zvolil klidnější tempo a pobyt ve vodě si vyloženě užíval. „Je tu dost diváků, atmosféra výborná. Stejně jako organizace a parta lidí kolem. Dyje mě nikdy nezklame, je to klidná voda. Proto sem jezdím rád a pravidelně, letos jsem tu už podruhé, plaval jsem i přes hranice do Rakouska," nechal se slyšet jeden z otužilců.

Vánoční kilometr se letos obešel bez „plaveckých celebrit". „Konkuruje nám známější pražský podnik, Memoriál Alfréda Nikodéma, zakladatele českého zimního plavání. Hodně plavců je právě na Vltavě. Ale i tak jsme tu měli slušný počet účastníků. Doufám, že příští rok na jubilejním čtyřicátém Vánočním kilometru bude ta účast ještě vyšší," doufá Vojta.