Ti nejotrlejší uplavali ve studené vodě celý kilometr a netrvalo jim to ani čtvrt hodiny.

„Schengen ve své podstatě umožňuje překonávat hranice a my jsme se prostě rozhodli, že je přeplaveme,“ neviděl problém v nezvyklé akci organizátor Milan Vojta z břeclavského klubu sportovního potápění Nautilus.

Právě tento spolek tentokrát přilákal ke dřevěnému mostu u Pohanska téměř padesátku plavců z pěti evropských zemí. Těm připadly čtyři stupně Celsia jako slušná teplota vzduchu a dva stupně Celsia jako příjemná teplota vody, větší problém jim dělal ostrý studený vítr. Předtím, než vstoupili do od Dyje, připomněli si přítomní oběti z řad uprchlíků z tehdejších států socialistického bloku, kteří zahynuli při pokusech o útěk do Rakouska přes statní hranici na řece Dyji. Poté se již pěšky přesunuli ke startu a bez jediného zaváhání se vnořili pod dohledem záchranářů do ledové vody.

„Jsou tu zkušení plavci. Třeba Petr Mihola nebo Luděk Coufal už přeplavali La Manche, druhý jmenovaný dokonce letos. Plaval s námi i Brit, který by chtěl přeplavat z Ruska na Aljašku,“ poukázal na výdrž účastníků letošní plavby Vojta.

V polovině a čtvrtině trasy se pak přidali ještě méně zdatní zimní plavci, ale do cíle dorazili všichni pohromadě a v pořádku. Poté, co vystoupili po schodech, je čekalo teplé oblečení a vyhřívaný stan s občerstvením. Ti nejotužilejší si ještě sdělovali své dojmy s ostatními, odění pouze do plavek a tenisek. Jako by právě vylezli z teplého bazénu. Kdo umí, umí…