Víc než zdatně dále bojovali se soupeři a figurkami na šachovnici veterán leteckých bojů o Anglii Emil Boček z Brna, František Trávníček z Československé obce legionářské Valtice a Jan Kux, historik československých legií.

„Turnaj byl součástí projektu Legie 100, připomínající sté výročí vzniku legií a jejich klíčového vlivu na formování Československa," přiblížil David Ciprys z Okresního šachového svazu Břeclav.

Toho uchvátily právě osobnosti, které do Hustopečí dorazily. A také fakt, že válečný hrdina a jugoslávský partyzán z let 1942 až 1945 Mirkovič vyhrál o víkendu další bitvu. Tentokrát na čtyřiašedesáti polích.

„Je to neuvěřitelné. Ve svém věku je Pražan Mirkovič stále rovný jako proutek a šachové umění mu jako ryzímu amatérovi může závidět řada závodních šachistů. V řeči si nebral žádné servítky. Je jasné, proč lidé jeho druhu nejsou pohodlní žádnému režimu," poznamenal Ciprys.

Krutosti války, přehlížení historických vazeb Jugoslávie a českých zemí, zapomínání na české partyzány operující v chorvatském Slavonsku v brigádě Jana Žižky. I to byla témata pamětníků války.

V hovoru nezaostával ani jednadevadesátiletý veterán leteckých bojů o Anglii a nositel nejvyššího českého vyznamenání Řádu Bílého lva, plukovník Boček.

„Poslouchat oba pány bylo jako napít se z pramene živé vody. Alespoň na chvíli ztratily pojmy pravda, čest, přátelství, hrdinství nános patetičnosti a opět stály vysoko nad pouhým osobním prospěchem," rozplýval se Ciprys.

Druhý ročník Memoriálu Amose Pokorného, legionáře, špičkového brněnského šachisty a výrazné postavy prvorepublikového veřejného života, byl určený kromě válečných veteránů i příznivcům vojenské historie.

Symbolické bylo to, že se jeho účastníci potkali pod pamětní deskou „generála nebe" a čestného občana Hustopečí Františka Peřiny dne patnáctého března. Tedy přesně 75 let od začátku německé okupace.