Letošními hvězdami měl být fenomenální ruský výškař Ivan Uchov, ženskou favoritkou zase jeho partnerka Světlana Školinová. Oba ale podle jejich trenéra dostali angínu a horečky. „I kdyby přicestovali, nemohli by podat stoprocentní výkon," vysvětlil ředitel Moravské výškařské tour Alfons Juck.

Pro organizační tým z Hustopečí to byla studená sprcha. „S oběma se počítalo na sto procent, neměli jsme žádný plán B. Manažeři ale hned sedli k telefonům a intenzivně jednali. Byly to tříhodinové telefonické rozhovory. S úspěšným koncem," potvrdila manažerka hustopečského závodu Dagmar Sedláčková.

Tisíc lidí. A víc

Diváci, kteří opět zaplní do posledního místa městskou sportovní halu, tak nebudou ochuzeni o výkony světové úrovně. „Ukrajinec Protsenko už Uchova dokázal porazit. Španělku Beitiaovou jsme chtěli přivést už v minulých letech. Jsme rádi, že tu bude," přiznala Sedláčková. Zároveň dodala, že vzhledem 
k napjatému rozpočtu není možné, aby v Hustopečích startovala vedle Školinové.

Že na jih Moravy nedorazí „létající Rus", zamrzelo i Františka Petráska z Bořetic. Přesto do Hustopečí vyrazí. „Když nebude Uchov, budou zase jiní. Jezdím tam už od prvního ročníku. Kdysi tam jako žákyně startovala dcera," prozradil bývalý atlet.

Jak naznačil, Hustopečské skákání, to není jen hlavní závod. Už v pátek začnou výškařské soutěže žáků, které budou pokračovat v sobotu dopoledne závody dorostu a juniorů. „Každý rok se v hale vystřídá za dva dny okolo tisíce diváků. Když se přijdou podívat školy, tak i víc," uvedl Zbyněk Háder, ředitel závodu, jenž byl loni druhým nejkvalitnějším výškařským mítinkem na světě. I bez Uchova.

Již od podzimních voleb se ale ozývají v Hustopečích hlasy, jestli má město s necelými šesti tisíci obyvateli hostit prestižní atletický mítink. Přestože jeho organizátoři sehnali v lednu nového generálního sponzora v podobě Agrotecu, město na závod každoročně uvolňuje 
i peníze ze svého rozpočtu.