Důvod? Během květnového afrického testování se vážně zranil, když si zlomil nohu, palce na rukou, žebra a sedřel záda. Nemohl tak odjet ani jeden letošní přípravný závod, naopak musel absolvovat několik operací, následně pak vleklou a náročnou rekonvalescenci. Udělal ale maximum pro to, aby Dakar stihl.

A podařilo se! „Zdá se, že mi zase všechno funguje, jak má. Ale byla to dřina. Dodnes jedu každý den dvojfázové tréninky. Fyzioterapie, posilovna, pilates, motorka. Nabírám rychlost a nechávám hlavu, aby si po zážitcích z pádu zase zvykla na závodní podmínky. Odpočinu si až o Vánocích,“ popisuje Jan Brabec, který se chystá na svůj třetí Dakar.

„Pokaždé si musíš dát cíl, já bych se rád umístil mezi nejlepšími pětadvaceti jezdci. A nechci zabloudit,“ říká Brabec a dodává, že má radost z avizovaných změn v dakarské navigaci. „Konečně už nebudu muset vybarvovat roadbook. To jsem nenáviděl. A ušetřený čas prospím,“ plánuje si Jan Brabec, kterého do Saúdské Arábie opět doprovodí tatínek Libor a také nový mechanik Zdeněk Cekr.