Jeho projekt Fosfa sport navázal na dlouholetou tradici sportovních her, které pro žáky z Břeclavi pořádal atletický oddíl Lokomotiva Fosfa Břeclav. „Touto cestou dostal šanci na sportovní vyžití širší okruh dětí, což je dobře. Atletickou olympiádu tady pořádám od roku 1988, takže jsme mohli vyjít z letitých zkušeností. Myslím, že v tomto formátu může akce pokračovat i dál,“ tvrdil předseda Lokomotivy Zbyněk Chlumecký.

Spokojení byli i zástupci ostatních sportovních klubů, kteří se spolupodíleli na organizaci této sportovní události. Dané sporty si díky olympiádě mohly vyzkoušet i děti, které nejsou členy žádného ze sportovních klubů. „Těší mě, že se do volejbalové soutěže mohly zapojit i školy, jejichž žáci nejsou členy našeho oddílu. Těmto dětem jsme nabídli širší pohled na náš sport. Měli šanci vidět proti sobě hrát vrstevníky, kteří hru ovládají lépe a mohli si udělat představu, co techničtější volejbal obnáší,“ sdělil předseda volejbalového klubu Lokomotiva Břeclav Ivan Rylich.

Fotbalisté Bzence (v bílém) přišli ve volném přestupovém období o záložníka.
Volné přestupové období přineslo zajímavé změny. Kdo kam přestoupil?

Zástupce břeclavského klubu stolního tenisu Peter Šimon zase kvitoval připojení škol z Lednice a Valtic. „Tyto dvě školy si pozvánky velmi vážily a zapojily se do projektu s radostí. Mezi městy panuje zdravá rivalita a zafungovalo to jako motivační prvek i pro jednotlivé hráče. Ti se navíc na školním turnaji mohli utkat se svými spoluhráči, s kterými obvykle jako členové některého ze dvou klubů stolního tenisu v našem mikroregionu nastupují na stejné straně stolu,“ vysvětlil Šimon.

Společnost Fosfa odměnila cenami výjimečné výkony v jednotlivých disciplínách a speciální ocenění obdržel i handicapovaný stolní tenista Filip Prchlík. „Je obdivuhodné, když někdo svým nezměrným úsilím a odvahou strhává a motivuje ostatní k lepším výkonům,“ neskrýval Baťka a vzápětí dodal: „Předáním těchto ocenění jsme chtěli vyzdvihnout hodnoty, které dnes společnost potřebuje, aby se posouvala dopředu a aby z dětí rostli slušní lidé. Musíme je zvednout od obrazovek a motivovat je ke sportu, aby prožívaly skutečné sociální vazby a skutečné emoce,“ dodal ke speciálním cenám Ivan Baťka.

Na fotbalových oslavách Krumvíře se představila Stará garda Zbrojovky (v červeném). Tomáš Polách
VIDEO: Jarůšek, Polách či Švancara. Stará garda Zbrojovky na oslavách v Krumvíři

Na čtyřdenním sportovním klání nebylo nouze ani o jedinečné výkony. Mladší žákyně Veronice Janíkova z lednické základní školy zaznamenala republikový rekord, když jí rozhodčí ve skoku dalekém zapsali do tabulek hodnotu 5,33m.

Na organizaci olympiády se podílelo i Město Břeclav. „Vzhledem k tomu, že podpora sportu, zejména pak toho dětského a mládežnického, je pro město jednou z priorit, nemohli jsme u olympiády chybět. Cením si odvahy, bojovnosti, statečnosti a nadšení soutěžících. Za město mohu přislíbit podporu této akce i do příštích ročníků,“ prozradil břeclavský místostarosta Milan Klim.