„Z umístění jsem trochu zklamaný. Cítil jsem formu, bohužel i když patřím v Česku ve své kategorii k nejlepším, tak na evropskou scénu to prostě nestačí. Závod se mi příliš nepovedl, ale aspoň jsem se vrátil nohama zpátky na zem, protože to, co v Litvě předváděli ostatní závodníci, nebylo snad možné. Všichni byli nehorázně rychlí, soustředění a silní," uvedl po návratu do České republiky Michal Zapletal.

Ten se sice zbavil v Litvě nervozity, ale ani klid mu k lepšímu výsledku nepomohl. „Je zajímavé, že na domácích kolbištích mám s nervozitou velký problémy, ale na Evropě jsem byl úplně klidný," řekl Zapletal.

Čtyřiatřicetiletému pákaři nepřál v litevském lázeňském městě ani los. Jihomoravský silák totiž hned v prvním kole narazil na letošního mistra Evropy, Gruzínce Abutidze. „Nechci se vymlouvat, ale horšího soupeře jsem asi dostat nemohl. Úvodní duel ani nejde hodnotit, protože takovou rychlostí jsem snad ještě nikdy neprohrál. To bylo něco neuvěřitelného. Gruzínec mě vůbec nepustil k mému vrchu. Proti němu jsem opravdu neměl sebemenší šanci. Možná tak oběma rukama," pronesl smířeně Zapletal.

Toho zaujalo, jak se Gruzínec během celého šampionátu choval. „Gruzínský národ je zřejmě nábožensky založený, protože po téměř každém vítězství se jejich závodníci objímali a líbali. Bylo zajímavé to sledovat," smál se Zapletal, který ve druhém kole narazil na polského reprezentanta.

„S ním jsem se v uchopení cítil celkem dobře. Věřil jsem, že by to mohlo jít. Oni tam dal ale spodek a já neměl opět šanci," popsal druhý duel Zapletal.

Ten sice bojoval až do konce, ale i proti Polákovi zaslouženě prohrál. „Na tohoto závodníka jsem si věřil. Už při úchopu jsem totiž poznal, že by to mohlo jít, ale soupeř mi lehce přetočil zápěstí a zaslouženě zvítězil. Bohužel se znovu projevilo fakt, že páka je o technice," pravil.

Letošního mistrovství Evropy se zúčastnilo několik stovek závodníků z pětadvaceti států. Ve váhové kategorii, kde závodil i Zapletal, se z vítězství radoval zmiňovaný Gruzínec Abutidze, druhý skončil Rus Hubajev a bronz bral Turek Serhat.

Český reprezentant si z Litvy odvezl kromě cenných zkušeností i spoustu nevšedních zážitků. „Ve sportovní hale se mačkalo kolem šesti set diváků. Semifinálové a finálové zápasy vysílala litevská televize v přímém přenose. Vše navíc probíhalo tak jak mělo. Žádný časový skluz, žádné reklamy. Organizátoři zaslouží pochvalu. Všichni odvedli perfektní práci," prohlásil Zapletal, který si naopak příliš neužil cesty do Litvy. „Jelikož jsem musel za pár dní zhubnout pět kilo, tak jsem držel dietu a na několik hodin jsem si vystačil s jedním chlebem," řekl silák.

Zapletal v červnu čeká akce MR-TOP 8, na které by měl bojovat o postup na světový šampionát, který v září hostí Polsko. „Uvidím, co bude dál. Pokud by se mi podařilo na své první mistrovství světa postoupit, tak bych tam jel opravdu připravený a věřil bych v ještě lepší výsledek, než se mně podařil v Litvě," dodal Zapletal.