Vzhledem k aktuálním vládním opatřením v boji proti koronaviru se účastníci nemohli sejít v jedné hale. Proto vedení Českého veslařského svazu uspořádalo virtuální šampionát, do kterého se závodníci mohli zapojit ze svého trenažéru v domácích podmínkách ve svém obývacím pokoji či pokojíčku. Vše bylo vzájemně propojeno pomocí internetového programu holandské firmy Time Team Regatta systems. Dvoukilometrovou trať absolvovali také veslaři ze Slovenska a jedna francouzská soutěžící. "Dalo by se říct, že to bylo pohodlnější, protože závodění vždycky zahrnuje i několikahodinovou cestu na závodiště, která člověka unaví. Co se týče soupeřů, ti tam byli taky, akorát jsme se viděli jen na trenažérových displejích. Člověku v těchto domácích podmínkách schází závodní vřava a kamarádi z ostatních klubů," poznamenal ke specifičnosti závodů břeclavský Aleš Pospíšil.

Sídlo Fotbalové asociace ČR.
Kauza dezinfekce jede dál. V sídle fotbalové asociace zasahovala policie

Boj o mistrovské medaile přilákal především mladé veslaře. Jen dorostenců startovalo rekordních 94. A právě v této kategorii debutovali břeclavští mladí veslaři Marek Husařík a Antonín Přibil, kteří si přijeli hlavně pro zkušenosti z takto velké akce a skončili ve druhé polovině startovního pole. Dorostenka prvním rokem Gabriela Snopková skončila na slušném 21. místě a svým časem se dostala na dvoukilometrové trati pod 8 minut (7:59).

Břeclavští junioři si všichni výrazně polepšili své osobní rekordy a dva z nich splnili juniorský reprezentační limit. V silné konkurenci skončil Martin Ježek na pátém místě a Petr Polášek na dvacátém. S nevelkým časovým odstupem za nimi doveslovali „prvoročáci“ Matěj Halady (26.) a Matěj Kašík (32.). Po delší odmlce se úspěšně vrátil do klubu Petr Rampula, který vybojoval stříbrnou medaili v kategorii muži lehké váhy.

V hlavním společném závodě mužů a mužů do 23 let překvapil své soupeře Aleš Pospíšil svým drtivým závěrem a získal stříbrnou medaili. V kategorii do třiadvaceti let byl ale nejrychlejší ze všech a bral zlato! Postupně stahoval náskok soupeřů a předjížděl jednoho po druhém až do cílové mety. "Výsledek jsem do takové míry neočekával, nicméně mě nijak nepřekvapil vzhledem k tomu, že od nového roku žiju stylem "trénink, škola, trénink, spánek". Poděkovat musím klubu, který nám poskytl trenažérové vybavení na domácí trénink, což mi dost usnadnilo přípravu," dodal Pospíšil.

V mužském souboji si veslaři obě prvenství rozdělili. Mistrem republiky se stal smíchovský Jiří Čáp. Mezi veslaři do 23 let si pro triumf dojel celkově druhý Aleš Pospíšil z Břeclavi.

JOSEF AKAI