Účastníci týdenního soustředění ve věku 14 až 21 let se rozhodli po dobu jarních prázdnin nezahálet, přihlásili se na pobyt, kde dvakrát denně absolvují plavecký trénink, a cvičí pod dohledem osobního asistenta. Podobný pobyt organizovalo sdružení Kontakt bB letos již po patnácté.

Největším přínosem letošního ročníku byla pro jeho účastníky kvalitní plavecká výuka podle metodiky Kovář-Nevrkla a přítomnost jednoho z jejich tvůrců, čtyřnásobného paralympijského vítěze, Jana Nevrkly. Ten osobně dohlédl na správnou práci plavců a jejich plaveckých instruktorů.

Záštitu nad touto týdenní akcí převzal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a starosta města Hustopeče Luboš Kuchynka. Vrcholem plaveckého výcviku byly plavecké závody, které v hustopečském bazénu prověřily kondici jednotlivých účastníků.

Proč dali mladí plavci přednost rannímu vstávání, dvoufázovému tréninku, protahovacímu a posilovacímu cvičení před zábavou u počítače? „Plavání mě baví, na plavecké lekce chodím celý rok a na pobytovku se vždycky těším, protože se na ní sejdu s kamarády z celé republiky,“ prozradila Dominika Míčková, která k pobytu „na suchu“ potřebuje vozík. Ve vodě však zvládá plavecké styly lépe než její zdraví vrstevníci.

DAGMAR HYCLOVÁ