Proč se vám na podzim tak dařilo?
Sezona pro nás začala velmi dobře. Dostlali jsme těžký úvodní los, kdy jsme jeli do Náchoda a na Chodov ale tým oba zápasy zvládl a získal čtyři body. To kluky morálně posílilo a začali předvádět velké výkony doma i na palubovkách soupeřů. Také jsme před sezonou posílili o kvalitní hráče, jelikož jsme v minulém roce dopláceli na ne tak až tak silnou lavičku.

Kteří příchozí se stali klíčovými členy týmu?
Jsme velice rádi, že se vrátil Jan Hubáček. Po dvou letech v Králově Poli asi viděl, že extraliga pro něj není to pravé tak zavítal k nám do první ligy. Hrál tu již dříve, když mu bylo osmnáct. Ví, že máme dobré podmínky. Dále přišli na hostování Matěj Andrš a Honza Hliničan. Musím říct, že máme skvělý kolektiv. Tým je složený z kvalitních hráčů se zkušenostmi i mladých kluků, co se od nich učí.Změny tedy přes zimu neplánujete?
Tíží nás situace na pravé spojce, kde postrádáme levorukého hráče. Takoví ale zkrátka nejsou a kluby, co je mají, si ty kluky hlídají. Je to zkrátka trn v patě, s kterým musíme bojovat. To se ale týká i ostatních celků.

Legata na podzim:

10 zápasů – 9 výher, 0 remíz, 1 porážka (18:26 s Velkou Bystřicí)
18 bodů – 2 body náskok na druhý Chodov
Skóre: 286:233
Nejlepší střelci:
Pavel Mrnuštík – 55 gólů
Jan Hubáček – 41 gólů
Martin Strouhal – 38 gólů

V Hustopečích trénujete již devět let. Je tato sezona vaše nejúspěšnější?
Určitě. Spíš ale myslím, že je to zásluha hráčů. Oni předvádějí výkony na hřišti. Já je jen motivuji a předávám informace, s kterými pracují. Minulý rok jsme jako nováček skončili čtvrtí. Teď jsme první, což nikdo nečekal. Je to třešnička na dortu za systematickou práci, kterou tu děláme.

Už v klubu přemýšlíte o postupu do extraligy?
To je otázka na víc funkcionářů. Bylo by samozřejmě krásné postoupit, ale k tomu je třeba splnit další náležitosti. Musíme být finančně zajištěni a vědět, zda hráči postup chtějí a půjdou si pro něj s plným nasazením. Také je třeba, aby postup neměl zásadní dopad na funkci klubu jako celku. Nemohli bychom vše investovat do extraligy a zapomenout na mládež.

Aktuálně to tedy vidíte jak?
Nemůžu říct, zda ano či ne. Je to otevřené. Nechceme vytvářet velkou bublinu, že jdeme do extraligy, abychom z ní pak hned po roce třeba zas spadli.

Zmínil jste práci s mládeží. Jak je pro vás důležitá?
Vrcholem pro dítě je, když má motivaci dostat se až do dospělé kategorie a podaří se mu to. Abychom tedy vrcholnou házenou v Hustopečích udrželi, musíme pracovat s mládeží. Nyní máme kolem osmdesáti dětí a dvacet aktivních dospělých hráčů, což je vnímám jako ohromný úspěch pro oddíl, jako je ten náš.

Sám jste jako mládežnický trenér začínal. Co vás k tomu vedlo?
Učím na střední škole a vždy jsem chtěl být u toho. Když šel syn do první třídy, řekl mi: taťko, začni trénovat házenou. Tak jsem založil kroužek pro děti, který v obci nebyl. Klub se totiž orientoval na dospělé hráče. Kroužek fungoval pod školou a vůbec jsem nevěděl, co od toho čekat. Na první trénink pak došlo pětatřicet dětí, což mě ohromně potěšilo, ale v jednom člověku se to nedalo zvládat. Tak jsme přešli pod klub a za devět let tu vybudovali několik mládežnických kategorií. Letos jsme otevřeli další oddíl ve Velkých Pavlovicích. V tom všem leží obrovský kus práce.Popularita házené na jižní Moravě tedy roste?
To bych neřekl. Házenou drží lidé, co ji mají v srdci, ale zájem o tento sport je spíš neměnný. Myslím ale, že házená je nedostatečně propagovaná. To ale není výtka na kluby. Tam se jí věnují většinou dobrovolníci a těm za to patří velký dík.

JAROSLAV GALBA