Jen za počátek sezony letošního roku jich jen na národních šampionátech a pohárových soutěžích stačili vybojovat už neuvěřitelných pětadvacet.

Oddíl tak má našlápnuté k výbornému ročníku, a chtěl by se posunout z pozice třetího nejsilnějšího oddílu v republice alespoň o jednu pozici výše. Nyní však začne příprava na velké soutěže, a to jak na mezinárodní pohár v Rakousku, tak na mistrovství Evropy, které bude letos v Maďarsku. Tam budou mít medaile již daleko vyšší cenu a jejich vybojování bude daleko složitější.

Dvakrát zlatá Daher

Letošní mistrovství republiky v benčpresu se konalo v Úpici u Trutnova. „Účast siláků tam byla sice o něco slabší, než na republice v silovém trojboji před několika týdny, ale i tak se jich v Podkrkonoší sešlo dvaapadesát, což zajišťuje relativně vysokou úroveň,“ popisoval první dojmy ze soutěže předseda oddílu Power Břeclav Radovan Kaděra.

Hned v první ženské hmotnostní kategorii do 60 kg bojovala břeclavská Martina Daher, která odzávodila obě disciplíny, a to jak benčpres RAW, tedy bez jakéhokoliv vybavení jako jsou speciální dresy a bandáže, tak benčpres s plným vybavením. Bez vybavení zvedla 65 kg a s vybavením potom 72,5 kg, což jí zajistilo hned dvě zlaté medaile.

V mužských kategoriích zabojoval Zdeněk Radkovič, který jako úplný začátečník také získal titul v kategorii do 90 kg bez vybavení. Na výbornou si vedl i jeho oddílový kolega David Velička, který za svých fantastických 220 kilogramů vybojoval další medaili. Marek Hlaváč přidal v kategorii do 110 kg bronz, když zatlačil shodně jako Velička 220 kilogramů.

„Tito dva borci patří k nejlepším benčařům v týmu a prosazují se pravidelně i na velkých evropských a světových soutěžích,“ měl radost ze svých kolegů Kaděra.

Kalužíkova smůla

Černého Petra si na soutěži vytáhl Zbyněk Kalužík, který sice před třemi týdny přivezl z trojboje hned dvě medaile, nicméně v Úpici mu pokusy technicky nevyšly. Jako základní pokus si nechal naložit 170 kg, které bohužel ani v jednom ze svých tří pokusů nezvládl. I takový je tento sport a Kalužík jako již ostřílený borec tento malý nezdar skvěle zvládl.

V těžkých kategoriích pak bojoval samotný předseda oddílu Radovan Kaděra a Martin Vaško. Kaděra v kategorii do 125 kg zvedl svůj standardní výkon 250 kg.

Ve třetím pokusu nechal naložit na činku ještě o deset kilogramů více, nicméně tentokrát to již nevyšlo a činka zůstala nepokořená. „Letos jsem překonal své soutěžní maxima ve dřepu i v mrtvém tahu, a tak to vypadá na skvělou sezonu. Nerad bych odjel z mistrovství Evropy a světa bez medaile,“ potvrdil vysoké ambice Kaděra.

Posledním, kdo připsal medaili na oddílový účet byl Martin Vaško, který závodí v nejtěžší hmotnostní kategorii vůbec, tedy nad 140 kg. Ten poměrně snadno zvednul nad hlavu 210 kg. „Martin se rovněž připravuje na Evropu, kde by rád předvedl výkony na své hranici 230 kilogramů,“ dodává Kaděra s tím, že by byl nerad jediným medailistou břeclavského oddílu.