Připravoval se totiž na juniorské mistrovství světa ve veslování. Společně se svým klubovým parťákem Alešem Pospíšilem a dalšími dvěma veslaři usedl do lodi a dřel v přípravě.

Výsledkem bylo páté místo ve čtyřce bez kormidelníka na domácí trati v Račicích. „Světový šampionát dávám v kariéře hodně vysoko. Chtěli jsme ale trošku víc,“ mrzí Nedělu, že česká posádka nedosáhla na stupně vítězů.

Účastí na vrcholné mezinárodní scéně nicméně potvrdil, že v Břeclavi možná roste po Lukáši Helešicovi další olympionik. Vždyť společně se svým parťákem Pospíšilem nemají konkurenci mezi juniory v disciplíně dvojka bez kormidelníka.

Dalibor NedělaVěk: 18 let
Klub: SVK Břeclav
Disciplína: dvojka bez kormidelníka s Alešem Pospíšilem
Největší úspěchy mezi juniory (2018): Mistr ČR (dvojka a čtyřka bez kormidelníka), 5. místo na MS (čtyřka), 6. místo na ME (dvojka), člen vítězné posádky osmy na Primátorkách v Praze.


Cíle úspěšného teenagera jsou zatím skromnější. „Nejprve se chci uchytit v reprezentaci do třiadvaceti let. Uvidíme, jestli se to bude vyvíjet podle mých představ,“ zmiňuje Neděla.

Veslování se věnuje osm let, v rodině si tento sport oblíbili, vždyť Daliborova o čtyři roky starší sestra Markéta je česká reprezentantka do třiadvaceti let. „Obvykle starší sourozenec přivede ke sportování toho mladšího. U nás to bylo naopak,“ usmívá se Neděla.

Se sestrou se potká prakticky jen na soustředěních, protože zatímco ona studuje v Praze, jeho čeká maturita na střední průmyslové škole v Břeclavi. „Podporujeme se a občas mi i radí s veslováním,“ podotýká mladší ze sourozeneckého dua.

A čím Nedělovi závody na vodě učarovaly? „Panuje přátelská atmosféra a člověk uteče od všedních problémů,“ uzavírá.