V pátek závodily univerzitní osmy a párové osmy mladších žáků. Sobota a nedělní dopoledne byly určené zbylým věkovým kategoriím.

„Před Primátorkami nám nastává každoroční problém pokusit se sehnat alespoň na tyto závody kvalitní osmu, kterou nemáme. Mladší žáci si tak vlastně poprvé v životě vyzkoušeli párovou osmu na krátkém předzávodním tréninku," popsal starosti předseda veslařského oddílu František Pafkovič.

SBÍRKA NA OSMU:
Břeclavská osma má už 30 let a s novými modely se na vodě nemůže měřit. Proto vyhlásil SVK Břeclav dlouhodobou finanční sbírku na novou loď. Ta stojí 650 000 Kč. Pokud chcete břeclavským veslařům přispět, pošlete jim libovolnou částku na konto „OSMA"
Č. účtu: 107–8409750217/0100
Variabilní symbol: 8
Text do popisu: jméno, příjmení, bydliště nebo sídlo dárce

Samotný závod se pro břeclavskou posádku nakonec vyvíjel až nečekaně dobře. Celou trať s přehledem vedli, ale těsně před cílem se dostalo ve vlnách jednomu z členů veslo až pod loď a pak samozřejmě nastal problém zase sjednotit osm veslařů, šestnáct vesel a opětovně loď rozjet.

Nečekané druhé místo bylo pro posádku složenou z petra Poláška, Adama Mauriče, Marka Haladyho, Adama Blažka, Terezu Melskou, Petru Křivánkovou, Báru Mikuličovou a Janu Chlumeckou nakonec velkým zklamáním.

Zůstali bez lodě

Ještě větší zklamání ale nakonec prožili břeclavští junioři Jakub a Ondřej Klimovičovi. „Kluci měli vyjet na osmě s veslaři startujícími pod hlavičkou Boletic. Pro tuto posádku se ale nakonec ani nepodařilo loď zapůjčit a průběh závodů jen smutně sledovali ze břehu," pokrčil rameny Pafkovič.

Starší žáci SVK vyjeli v sestavě Lukáš Rylich, Timon Vlašic, Danny Kubík, Jan Turek, Tobiáš Mitrič, Patrik Ptáčník, Šimon Helešic a osmu doplnil brněnský veslař.

„Po rozjížďkách museli kluci startovat v opravné jízdě, ze které postupovala do nedělního finále už jenom vítězná loď. Břeclaváci v této jízdě dojeli druzí a finále jim tak uniklo," popisoval boje starších veslařů předseda břeclavského oddílu.

Vítězní veteráni

Břeclavští veteráni Zdeněk Šil a Karel Vaněk usedli do lodě společně s veslaři Hodonína a Olomouce. Tato posádky byla nakonec v kategorii nad pětašedesát let nejúspěšnější a ve svém závodě zvítězila.

Do nedělního programu se kvalifikovali pouze skifaři. Mezi ženami dojela Břeclavanka Markéta Nedělová po vítězství v malém finále nakonec na šestém místě.

„Souboj Aleše Suského ve velkém finále skifařů mohli sledovat diváci v přímém přenosu v televizi. Vyhrál loňský mistr světa do 23 let Michal Plocek, který ujel všem. Suský zůstal ve zbytku pole uzavřený v zadní pozici. V cíli pro něj přes veškerou snahu zůstalo páté místo," doplnil výsledek posledního dospělého závodníka SVK.

Hlavní závod osem ovládla již tradičně pražská Dukla. Právě v této lodi měl na pozici veslovoda startovat břeclavský odchovanec Lukáš Helešic. Bohužel zdravotní indispozice mu další krok do špičkového veslování překazila.

Letošní Primátorky nám opět ukázaly, že bez vlastní kvalitní osmy se nedá závodit. „Zapůjčení z pražských klubů Prahy s sebou přináší jen organizační problémy a časovou tíseň. Doufáme, že naše veřejná sbírka na zakoupení nové lodě najde další příznivce a břeclavští veslaři tak brzy vyjedou na vlastní nové osmě," dodal Pafkovič.