Ze sestavy břeclavských veslařů se o medaile zasloužila starší žákyně Magdalena Novotná a trenér Josef Akai s kormidelníkem Lukášem Nešporem. Oba muži byli součástí moravského výběru v závodu veteránů kategorie D. Závody se konaly o víkendu.

Trenéra Akaie potěšil především výkon Magdaleny Novotné. V závodě osem se ve fotofiniši rozhodovalo o vítězi mezi lodí Slávie a společenství Břeclav, Olomouc a Třeboň, kde veslovala právě Novotná. Vítězství o 0,2 desetiny nakonec strhla na svou stranu loď společenství. „Více jsem ale čekal od dorostenců. Sice vyhráli v rozjížďkách, ale protože nejsou tolik sjetí, technicky nezvládli větší vlny a do hlavního finále nepostoupili," mrzelo Akaie. Stejná posádka přitom o týden dřív zazářila na závodech v Hodoníně, nyní skončila šestá.

V Praze startovala i čistě břeclavská loď starších žaček, které ale získávaly především zkušenosti a do hlavního finále se jim postoupit nepodařilo.

V závodě starších žáků se posádka probojovala do hlavního finále, kde skončila na čtvrtém místě za vítěznou lodí Mělník + Ústí nad Labem, ČVK Praha a Slávie Praha. V závodě skifu žen jela Markéta Nedělová, ve výsledku obsadila sedmou příčku.

Součástí pražských Primátorek je už po desetiletí Jarní skulérský (skifařský – pozn. red.) závod Rösslera-Ořovského. Z Břeclavi v něm usiloval o úspěch Petr Rampula, který skončil celkově devátý a Aleš Suský, kterému se naopak dařilo o poznání lépe. Po vítězství v semifinále ho čekal finálový boj snímaný televizními kamerami. Mezi favority byla dvojice slovenských reprezentantů, jejichž počínání ale bylo na hranici pravidel. Pro zkrácení tratě byl ihned po projetí pověstné zatáčky Richard Vančo diskvalifikován. Suský nakonec skončil na třetím místě. „Jel životní závody. Dařilo se mu, ačkoliv primátorky nerozlišují váhové kategorie. Aleš jezdí ty lehké a tady závodil s výrazně těžšími soupeři," zmínil Akai.

V závodě veteránů se složil moravský výběr, kde seděl právě břeclavský trenér a kormidelník Nešpor. Posádka zvítězila o osm vteřin.

Vítězem hlavního závodu primátorek se stala kombinovaná posádka párových veslařů Dukly doplněná veslaři ČVK Praha. V dojezdu odolala o 36 setin sekundy náporu favorizované čisté posádky Dukly, které udával tempo olympionik a Břeclavan Lukáš Helešic.

LUKÁŠ IVÁNEK

JOSEF NOVOTNÝ