Výtečnou formu už o prvním víkendu jara prokázali ze stošestnáctihlavého pelotonu závodníků především vítěz hlavního závodu mužů na 60 km Milan Fajt z Brna, nejrychlejší mladík na třicetikilometrové trati Vojtěch Toman z Olomouce a zdatná česká juniorka Natálie Šrůtková, nedostižná na třicítce žen. Všichni stanuli na stupních vítězů v prvním domácím závodě horských kol v nové cyklistické sezoně 2012 Atex Primavera Bike.

Všichni tři zmiňovaní se s výrazným náskokem prosadili na svých distancích před soupeři ve společném závodě soutěžících s licencí Českého svazu cyklistiky a většiny „hobíků“, tedy cyklistek a cyklistů bez svazové licence, kterých jsou v České republice statisíce. Přijeli dokonce i závodníci z blízkého rakouského pohraničí.

Na mírně inovované trati Primavery“, blížící se po dvou okruzích tradičně šedesátce kilometrů, letošní vítězný biker Milan Fajt prokázal nejen skvělou formu, ale obhájil i své loňské prvenství. Rychlejším na Primaverách v Podyjí nebyli v minulosti ani čeští nebo slovenští olympionici.

Nejrychlejší kola dovezly na Primaveře jezdce rovnou do nebe, neboť první cyklističtí vítězové jara, Milan Fajt a Soňa Bartoňová, si dojeli pro neobvyklou odměnu. K adrenalinovému skoku z pořádné výšky s instruktorem na padáku, je pozvali pořadatelé letošního srpnového parašutistického mistrovství světa, prostějovští Jump Tandem.

Premiérově se závodilo, jako už po deset let, v Podyjí, v nejteplejším koutu republiky. Za ideálního devatenáctistup­ňového slunečného počasí se na rozhraní Znojemska a Břeclavska rozjel rychlý závod se startem a cílem v příhraničních Hrušovanech nad Jevišovkou.

Kromě průjezdů vinicemi, hrází i říční nivou Dyje čekal na závodníky i čerstvě zoraný úsek pole. Ten ale projeli všichni bez úhony. Nechyběly ani kuriozity v podobě dřevěného běhacího kola zvaného drezína, na kterém projel třicetikilometrovou trať Ivan Křivánek a na vysokém kole dokončil závod i ambiciózní „stín šampióna Zimovčáka“ Jiří Fiala.

Výsledky Atex Primavera Bike 2012

60 km – muži: 1. Milan Fajt (1977, Brno) 1:40,15 hod, 2. Martin Vojtěch (1973, Znojmo) 1:44,43, 3. Petr Čejka (1964, Olomouc) 1:46,19

60 km – ženy: 1. Soňa Bartoňová (1971, Brno) 2:02,32 hod., 2. Kamila Klvačová (1975, Brno) 2:03,22, 3. Monika Kaňová (1989, Nemojany) 2:11,26

30 km – muži: 1. Vojtěch Toman (1996, Olomouc) 50:13 min., 2. Libor Šaroun (1973, Znojmo) 50:13, 3. Roman Benc (1998, Okříšky) 50:31

30 km – ženy: 1. Natálie Šrůtková (1997, Znojmo) 56:27 min., 2. Lenka Koudelová (1980, SHodonín) 1:03,00 h., 3. Věra Nezvedová (1998, Znojmo) 1:04,43

Tentokrát se Primavera obešla bez nejlepších zástupců cyklistiky na Břeclavsku Zdeňku Mlynářovi z Valtic a Milanu Bachmanovi. Zatímco Mlynář byl se svým znojemským týmem na společném soustředění, kde zkoušeli nový typ horských kol, břeclavský závodník Bachman ještě na konečnou konstrukci svého letošní kolo čeká.

„Horské kolo se mi teprve připravuje. První závod pojedu až sedmého dubna Okolo Valtic. Stejně jako minulý rok pojedu třináctidílný seriál Cyklomaraton Tour a draftovali mě i do Kořínovy stáje Česká spořitelna – Specialized MTB pro seriál Kolo pro život. Ten jsem loni vyhrál, takže jen velmi nerad bych letos první pozici opouštěl. Nějaký fyzický fond mi z dob vrcholného závodění ještě zbyl,“ doufá jednatřicetiletý Bachman.

To o čtyři roky starší Mlynář už ladí formu na silniční sezonu. Už tento víkend ho čeká první díl Českého poháru silniční cyklistiky Brno-Velká Bíteš-Brno. Stošedesátiki­lometrový závod loni Mlynář dokončil na druhém místě. Letos si opět věří.

„Loni jsem jel bez týmové podpory, letos už se mnou pojede celý náš tým, který přes zimu hodně posílil a myslím, že jsme letos jedna z nejkvalitněji obsazených stájí. Znám kluky už z dřívějška z týmů, ve kterých jsem působil. Naše družstvo je postavené tak, aby závodníci uměli rozjíždět spurty, navzájem si pomáhat, abychom dosáhli nejlepších výsledků,“ zmínil cyklista.

Ne vždy bude tým pracovat jen pro Mlynáře. „Pokud to budou závody, kde budou rozhodovat spurty, tak pojedou na mě. Když to ale budou závody, kde nebudu mít šanci se prosadit, třeba budou dojezdy na kopci, pomůžu zase já jim,“ přiblížil Mlynář.

Ačkoliv je znojemská stáj Focus zaměřená hlavně na silniční závody u nás, v Rakousku, na Slovensku a v Polsku, dostane se s ní Mlynář v létě i do USA. V září pak přesedlá znovu na horské kolo a pojede cyklokrosové závody do prvního bahna. „Ne, že by se mi nechtělo jezdit v bahně, ale větší šanci na úspěch mám na suchých rychlých tratích,“ dodal Valtičan.