Už v neděli 20. listopadu se totiž Břeclavané zúčastní prvního kola Českého poháru ve veslování na trenažérech v Přerově.

A kdo bude vůbec letos břeclavský oddíl reprezentovat? Do juniorské kategorie přecházejí velmi úspěšní dorostenci Jakub Starnovský a Anežka Buzrlová.

„Prvořadé pro mě bude zajet limit na šest kilometrů na testech sportovních center mládeže. Potom už se budu soustředit hlavně na dvoukilometr, kde bych si ráda vylepšila svá osobní maxima. Zatím ale netuším, jak rychle budou jezdit mé nové soupeřky,“ říká o startu mezi juniorkami Buzrlová.

Místo Buzrlové v dorostenkách zaplní hned trojice děvčat. K Evě Šragové a Markétě Nedělové se letos připojí také Robina Bolečková, Claudie Dřevová a Marie Hlavinková.

V zimě nebudou zahálet ani úspěšní dorostenečtí veslaři Petr a Richard Rampulovi, David Halady, Lukáš Helešic. K nim letos přibudou nováčci mezi dorostem Kryštof Kouřil a Lukáš Košťál.

Také v seniorských kategoriích budou mít Břeclavané své zástupce i medailové ambice. V mužích lehké váhy budou hájit barvy SVK Aleš Suský a Martin Mikýsek. První jmenovaný skončil na loňském mistrovství republiky mezi muži lehkých vah do 23 let třetí, Mikýsek stejnou kategorii vyhrál.

Mikýsek: Chci rekord

„Mým prvním cílem je zajet v neděli v Přerově rekord na trenažéru, dokud mi je osmnáct let. Bude to ale takto z kraje sezony těžké. Naštěstí se mi výkonnost nezastavila, jak mnozí očekávali. Přes léto jsem najezdil čtyři tisíce kilometrů na horském kole a teď už se připravuju hlavně na trenažéru. Jezdím mnohem lepší časy než loni. Snad to vyjde,“ doufá Mikýsek, který šestého prosince oslaví devatenáct let.

Jeho jednadvacetiletý oddílový kolega Aleš Suský by ho ale rád potrápil. „Mám z léta zranění úponu kolena, asi jsem to někdy v triatlonu přehnal. Dva týdny jsem netrénoval. Pokud budu zdravý, chtěl bych být letos na republice mezi muži do 23 let druhý. Chci se zlepšit od sedm až osm sekund, ale hlavní je se pořádně připravit na další sezonu na vodě, kde bych rád porazil třeba i Martina Mikýska,“ přeje si s úsměvem Suský.

Mezi veterány budou letos závodit Břeclavané Zdeněk Šil a Karel Vaněk.