Historie amatérského volejbalu na Břeclavsku bezpochyby sahá až k historii samotného volejbalu v Čechách. Jelikož je to sport kolektivní a může ho hrát každý, je velice oblíbený.

Amatérským volejbal rozumíme volejbal, jehož hráči nejsou registrováni jako členové v Českém volejbalového svazu, a nehrají tedy volejbal závodně v rámci soutěží ČVS.

Jedním ze zástupců amatérského volejbalu jsou volejbalové oddíly organizované v rámci Asociace sport pro všechny (ASPV): Snahou ASPV je umožnit tělovýchovné a sportovní vyžití všem zájemcům bez talentových, věkových a sociálních omezení.V Břeclavi jsou to volejbalisté a volejbalistky organizovaní v oddíle ASPV při TJ Tatran Poštorná, známější ve volejbalovém prostředí pod názvem „Pumpaři Břeclav“.


Historie Pumpařů sahá do začátku devadesátých let, kdy se sešla rodinná parta pohybuchtivých lidiček, která chodívala hrát volejbal pro radost v zimě do tělocvičny na „červené škole“ v Poštorné. V letních měsících hráli na tartanovém kurtu u Gumotexu v Břeclavi. Později se k této poštorenské partě přidali další lidé – lyžující basketbalisté z lyžařského oddílu.


Ovšem nadšení pro volejbal bylo velké a hráčů čím dál víc, začalo se tedy chodit dvakrát týdně. Přestože šlo především o využití volného času, postupem doby vznikla potřeba dát tomuto sportovnímu snažení nějakou formu. Zázemí nalezli v oddíle ASPV při TJ Tatran Poštorná, který vzal tyto volejbalové nadšence pod svá ochranná křídla. Pro své tréninky v letních měsících získali možnost využívat antukové kurty Tatranu, neboť volejbalový kurt u Gumotexu byl již mimo provoz.


V roce 1992 založili tradici volejbalových turnajů smíšených družstev na Apollu – „O pohár pivnice Kormorán“. První dva ročníky sice byly ještě za účasti pouze dvou „rodinných“ družstev, ale postupem času získával turnaj na popularitě .
Mezi účastníky lze také najít i volejbalisty z řad „profesionálů“ – TJ Tatran Poštorná, SSK Břeclav, Lokomotiva Břeclav. V květnu 2007 se uskutečnil 15. ročník a jeho vítězi se stali Grufíci Břeclav. Dalším turnajem, který má také více než desetiletou tradici, je „Vánoční turnaj“.


V roce 1997 se odehrál první ročník v Lednici. Turnaj se stal velmi populárním i za hranicemi. V hale Lokomotivy Břeclav se 15. prosince 2007 uskuteční 11.ročník za účasti 12 družstev z celé ČR, Maďarska a Slovenska.
Pumpaři Poštorná se každoročně účastní mezinárodního turnaje v Praze, turnaje v Boskovicích, Velkých Němčicích, Jablonném n. Orlicí, v Podivíně a samozřejmě v Břeclavi a Poštorné.


Jsou pravidelnými účastníky soutěže ASPV probíhající na úrovních od okresu až po republiku. V roce 2006, na republikovém finále v Dřevěnici, dosáhli zatím největšího sportovního úspěchu. V kategorii smíšených družstev obsadili vynikající 3.místo. Od podzimu 2007 jsou také účastníky otevřeného okresního přeboru mixů a v tabulce zaujímají průběžné druhé místo.