„Vše fungovalo velmi dobře a jsem spokojený s průběhem celé soutěže i s naším výsledkem,“ pochvaloval si v cíli hustopečský závodník Martin Rada a pokračoval na téma vylepšení jediné Alfy Romeo ve startovním poli v českých soutěžích. „Po Příbrami proběhla kompletní repase, Alfa má nový motor, jinak je to velmi podobné auto, jako letos. Výsledek pro nás nebyl vůbec rozhodující. Bylo třeba otestovat auto a doladit poslední maličkosti před odjezdem na Rallye Monte Carlo 2012,“ objasnil Rada, co ho čeká po Novém roce.

Ohlédl se ale i za uplynulou sezonou. „Letošní ročník pro nás nedopadl podle očekávání. V první polovině se nám dařilo dokončovat a docela dobře se umísťovat, ale od Bohemky jsme se trochu trápili. Nedokončení Barumky a rally v Příbrami nám vzalo šanci bojovat o vítězství ve třídě 8 a museli jsme se sklonit před výkony Petra Pelecha a spolehlivostí jeho Hondy. Druhé místo ve třídě 8 v mistrovství České republiky je tak odpovídající průběhu celé sezony,“ shrnul svůj poslední rok zkušený jezdec.

Nejlepší počin? Hustopeče

Rada letos vůbec poprvé v historii dokončil domácí závod v okolí Hustopečí. „To byl jeden z nejlepších momentů sezony. Měl jsem velkou radost. Dokončení domácí soutěže byla taková třešnička na dortu dobré spolupráce s navigátorkou Klárou Šillerovou,“ přiznal Rada.

Se Šillerovou odjezdil téměř celou sezonu, ale ve Slušovicích změnil spolujezdkyni. Karolína Jugasová startovala jako navigátorka zcela poprvé. „Chtěli jsme jí vyzkoušet, a to se podařilo. Zvládla svou roli na jedničku a podle toho vypadal i výsledek,“ komentoval Rada šestnácté místo.

Většinou začínal hustopečský jezdec sezonu v Rakousku na Janner rallye. Třináctého ledna odjíždí potřetí zkusit štěstí na prestižní Rallye Monte Carlo. „Bude to ale jen ojedinělý mezinárodní start, zvažujeme maximálně ještě jeden další. Odjíždíme třináctého ledna.

Potom pojedeme hlavně Mezinárodní mistrovství České republiky, a pokud bude čas a prostředky, možná zkusíme i nějaký sprint,“ dívá se hustopečský závodník do diáře na příští rok.

Rada nakonec nezapomněl poděkovat ani všem, kteří ho podporovali a měli s ním trpělivost. „V prvé řadě rodině musím zmínit rodinu, byli mi oporou. Velké poděkování pak patří Kláře Šillerové, která nám pomohla vyřešit post spolujezdce a dobrými výkony přispěla k výsledkům v tomto roce. Poděkování patří také týmu mých mechaniků, kteří se vzorně starali o auto a servis v průběhu závodů. V neposlední řadě chci poděkovat sponzorům, bez kterých by tento krásný sport nešlo provozovat,“ dodal spokojeně Rada, který věří, že se najdou i nějací další sponzoři.

PAVEL JELÍNEK
MARTIN DANEŠ