Nemožnost startovat na slavné Rallye Monte Carlo 2016 kvůli vypršení mezinárodní homologace speciálu Alfa Romeo 147 donutily hustopečského jezdce Martina Radu oželet sedmý start na věhlasném závodě. Ale jako dostatečnou náhražku si hustopečský Agrotec racing team vybral start na italské Rally Mille Miglia.

Prestižní italská soutěž letos slaví čtyřicáté výročí. Závod se uskuteční v pátek a v sobotu v okolí města Brescia a na dohled krásného prostředí jezera Lago di Garda. Rally Mille Miglia byla v letech 1989 – 2012 nedílnou součástí evropského šampionátu. „Mille Miglia je tradiční podnik italského mistrovství, je to soutěž s velkou historií. Jedním z důvodů startu je představit naši alfu v rodné zemi, nedaleko Milána, kde byla vyrobena. Značka Alfa Romeo má v Itálií sportovní tradici a bohatou historii. Chceme italským fanouškům ukázat náš unikátní soutěžácký speciál, se kterým závodíme od roku 2006. A v nepos­lední řadě jsme si soutěž vybrali kvůli charakteru tratí, v horách nad Brescií," říká jezdec Martin Rada.

Rally 1000 Miglia bude pro jihomoravskou posádku další zahraniční soutěž s věhlasným puncem, které se zúčastní. „Po světových startech na Britské rally, německém Deutschlandu, v Monte Carlu či mexické Panamericaně jedeme s Martinem ukázat, jak dokáže česká posádka s vozem Alfa Romeo závodit v její rodné krajině. Tato značka je v celé Itálii mezi fanoušky velmi populární, což jsme mnohokrát poznali i při slavném Monte," doplňuje spolujezdec Jaroslav Jugas.

Špička startovní listiny podle očekávání skýtá plejádu speciálů WRC aktuální i starších specifikací. „Chceme si italský start užít, ale samozřejmě budeme bojovat o co nejlepší umístění. Na tomto závodě startujeme poprvé, takže se budeme částečně i učit. Ale v konkurenci renaultů a hond se budeme snažit dosáhnout na co nejlepší výsledek. Jelikož seznam přihlášených nebyl ještě zveřejněn, tak až v nejbližších dnech se dozvíme, jaká konkurence nás vlastně čeká," věří Rada.

TOMÁŠ PLACHÝ