Spojení těchto anglických slov se dá přeložit jako házení talířem. Ovšem pozor! Jde o opravdový sport, s pravidly i mezinárodními soutěžemi.

Jeden z pěti vyznavačů ultimate frisbee na Břeclavsku, Jakub Vondra z Velkých Pavlovic, doporučil Rakvice už v minulém roce. Pro frisbee jsou tam ideální podmínky: dvě travnatá hřiště vedel sebe.

„Před rokem se hledala lokalita poblíž hranic Rakouska a Slovenska. Já doporučil Rakvice. V sobotu se pak ještě bude hrát i v Přítlukách, kde proběhnou základní skupiny v kategorii women,“ vysvětlil Vondra, který hraje frisbee už několik let v brněnském, a jediném jihomoravském, týmu Velká Morava.

Z Rakvic postoupí sedm nejlepších týmů kategorie open do další regionální kvalifikace v Norimberku, ze kterého se kvalifikují do Španělska na finále. Je to v podstatě obdoba fotbalové Ligy mistrů.

Jak upozornil Vondra, půjde o velmi kvalitně obsazený turnaj.

Přihlášených je třináct open družstev (mužské týmy, kde můžou hrát i ženy) a osm women týmů. Většina z nich přijede přibližně v počtu čtrnácti lidí, takže se předpokládá necelých tří stovek hráčů.

Počet zápasů odhaduje Vondra na zhruba sto dvacet.

Pro velkopavlovického studenta VUT rozhodně nepůjde o nějaký vrchol jeho ultimate kariéry. Vždyť si v letošním roce poměřil síly s nejlepšími na světovém šampionátu v Praze.

„Hrát na mistrovství světa byl zážitek. I když náš tým patřil mezi outsidery, bylo úžasné si zahrát proti týmům z USA, Nového Zélandu a Austrálie. Výborné byly také zápasy s evropskými týmy, ale to už nebyla taková exotika,“ smál se Vondra.

Ultimate frisbee je jedním z mála sportů, kde evropské týmy nepatří k absolutní špičce.

I tak to bude v Rakvicích pěkná podívaná. A navíc, kdy příště se na Břeclavsko dostane nový, zajímavý sport?

Co je ultimate frisbee?

Ultimate je kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Hrají proti sobě dvě družstva o sedmi hráčích. Ultimate se hraje na hřišti o rozměrech cca 100×37 metrů (polovina fotbalového hřiště na délku). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů.

Bod družstvo získá, pokud hráč nahraje svému spoluhráči disk a ten jej chytí v koncové zóně, na kterou tým útočí. Disk se smí pohybovat pouze nahráváním od hráče k hráči, hráč s diskem nesmí běhat. Zatímco tým s diskem se snaží postupovat ke koncové zóně, obránci se snaží zastavit tento postup a získat disk tak, že vynutí ztrátu disku.