Ten měl po prvních jízdách i poznámku k trati. „V jiných ročnících byla kolem cest vysekaná tráva, byly vidět antikaty. Letos tomu tak není, v metrové trávě musíme betony hledat, což je nepříjemné,“ hlesl plzeňský rodák.

Jeho náskok v čele před druhým Janem Kopeckým je přesto 4,5 vteřiny. „V sobotu pojedeme druzí, možná by to mohla být pro nás i výhoda. Venca bude trošku čistit, což zkusíme využít v náš prospěch," poznamenal Kopecký, jenž hájí barvy domácího Agrotec Škoda Rally Teamu.

Třetí příčka a třetí časy patřily po pátečních jízdách Filipu Marešovi, jenž má dvacetisekundovou ztrátu. „Na trojce jsme ztratili na Honzu s Vaškem přes deset vteřin, což se v tak těsných soubojích těžko stahuje. Sice jsem tam probrzdil jednu odbočku, ale to byly dvě tři vteřiny, ne tak moc. Tím jsme s nimi ztratili kontakt. Teď si na to sedneme s naším inženýrem, zásadní bude zamyslet se i nad volbou pneumatik," prohlásil Mareš.

Jan Kopecký (vpravo) bude se svým spolujezdcem Janem Hlouškem i letos favoritem rally v Hustopečích.
Kopecký útočí na osmý triumf. Poprvé v domácích barvách

Víc závodníků po prvních dvou rychlostních zkouškách zmínilo i nepříjemný prach na silnici. „Je to hodně zaprášené a je prakticky nemožné odhadnout, jaká bude přilnavost v dané zatáčce," pravil Kopecký. „Asi to nebude v kombinaci s tmou večer úplně sranda. Na těch šotolinách se prach drží, nikde moc nefouká," přidal Mareš.

V sobotu soutěž pokračuje šesti rychlostními zkouškami, etapa startuje krátce před desátou hodinou.

OSMÝ TITUL?

Startovní číslo 1 má letos na kapotě své Škody Fabie Rally2 Evo posádka Kopecký - Jan Hloušek. Kopecký v Hustopečích už celkem sedmkrát zvítězil a i letos je největším favoritem. „Na tuto soutěž se musí člověk zaměřit komplexně, je výjimečná svými cestičkami ve vinicích. Samozřejmě je to složité, trošku to svádí k tomu, že mohu brzdit o něco později a když tak skončím jen ve vinici nebo v poli. Právě proto jsou ty zdejší nálety těžké na brzdy. Vždycky po nich následuje nějaké odbočení. Navíc letos je to zde extrémně zaprášené,“ uvedl ještě před startem Kopecký.

Ondřej Nedvěd naskočil do seniorského hokeje v břeclavském dresu.
Hokej miluju, svůj život bych neměnil, tvrdí Ondřej Nedvěd

V pozici obhájce prvenství je jeho spolujezdec Jan Hloušek, který v Hustopečích v roce 2019 zvítězil jako navigátor Filipa Mareše. „Nevnímám, že by na trati bylo vyloženě něco záludného nebo specificky těžkého. Trať je krásná a bude důležité si to hlavně užít. Podstatné každopádně bude někde neudělat defekt,“ připomněl Hloušek pravděpodobně nejčastější kámen úrazu lokálních rychlostních zkoušek.

Rally v okolí Hustopečí je letošní první soutěží Sonax Mistrovství České republiky v rally, na kterou se konečně mohou vydat také diváci. „Je pozitivní, že se opět může jet oficiálně s diváky. Ti patří ke každému sportu a motorsport má u nás obrovskou fanouškovskou základnu. V servisu sice budou v omezeném počtu, ale na trati můžou být bez omezení. Byl bych rád, aby se nějakým způsobem snažili dodržovat rozestupy a nařízení, abychom si to nějak nepokazili a zbytečně si nezkomplikovali situaci pro další soutěže,“ dodal Kopecký.