V základní části každý celek odehrál celkem patnáct utkání, po kterých mužstvům začalo vyvrcholení sezony v podobě play-off, hraného na dva vítězné zápasy. Reaktor Hustopeče vyzval v městském derby nejhůře postavený celek Snails Hustopeče. Druhou dvojici pro play off měla tvořit mužstva Snipers Dolní Bojanovice B a Draci Břeclav.

Veteráni uspěli

Hustopečské derby se odehrálo v poklidné atmosféře, kdy profesorský výkon zkušených borců Reaktoru zcela eliminoval mladistvé nadšení hráčů Snails a po výsledcích 5:2 a 3:0 podle očekávání do finále postoupil Reaktor Hustopeče. Druhá série se po dlouhých odkladech nakonec neodehrála.

„Do finále bez boje postoupili Draci Břeclav, protože se B-tým Dolních Bojanovic se rozhodl posílit své áčko v dobře rozehraném play-off hodonínské soutěže," vysvětlil postup Břeclavanů bez boje Radim Blažek, který hraje právě za hustopečské Reaktory.

Na řadu tak přišla repríza loňského finále. Komu je nakloněno hokejbalové božstvo se ukázalo již na úsvitu prvního hracího dne, protože zatažená obloha s občasnými přeháňkami svědčila spíše hustopečskému mužstvu. „Rychlost a dobrá fyzická kondice již nějaký čas nejsou silnou stránkou veteránů z Reaktoru," směje se Blažek.

Tvrdý zápas s maximálním nasazením na obou stranách začal náporem domácích Hustopečí, který v 6. minutě vyústil v první gól do brány Draků Břeclav. Odpověď na sebe však nedala dlouho čekat a již za necelé tři minuty bylo vyrovnáno. Zaváhání Nešpora na útočné modré využil Lenkovič po pěkné kombinaci s Kyclem a Jandorou.

Šance se přelévaly na obou stranách a blíže vedení byla koncem první třetiny Břeclav, kdy hustopečský gólman Lukáš Čapka vyrazil tvrdou střelu hostů a dorážce do odkryté brány zabránil až Heřman perfektním obraným zákrokem. Ve druhé třetině zlomil vedení na stranu Reaktoru nejlepší střelec play-off Filip Svoboda, který bombou z půli hřiště nachytal brankáře Draků na švestkách. Ve 12. minutě druhé třetiny navíc přidal gól na 3:1.

Třetí třetina pak již zcela patřila Hustopečským, kteří opanovali hřiště a každé tři minuty navyšovali své vedení. Jen kosmetická úprava výborně hrajícím břeclavským Lenkovičem vedla ke konečnému výsledku 8:2 pro Reaktor Hustopeče, který se ujali vedení v sérii 1:0.

Celé finále se ale neslo ve velmi napjatém duchu. Vše odstartoval faul břeclavského Kratochvíla na hustopečského Hubičku, za který dostal útočník Draků trest do konce utkání. To ovšem nesportovní pokřikování mezi hráči a sudími jen odstartovalo.

O den později byl naplánovaný druhý zápas série. „K tomu už nedošlo, protože hráči Draků asi neunesli debakl z předchozího dne a k utkání se bez omluvy nedostavili. Opět se tak bohužel potvrdila absence sportovního přístupu," tvrdil Blažek.

Rozhodnutím od „zeleného stolu" bylo Reaktoru Hustopeče přiznáno vítězství 5:0 kontumačně, celkové vítězství v sérii 2:0 a zisk titulu Mistr okresu Břeclav v hokejbalu v sezoně 2011/2012.

„Navzdory ostudnému závěru finálové série lze celou sezonu hodnotit pozitivně. Vyzdvihnout je třeba hlavně dominance hustopečského Reaktoru, kteří celkem v osmnácti zápasech poznali jen dvakrát hořkost porážky, a obrovský výkonnostní skok vpřed hráčů Snails Hustopeče," poznamenal hustopečský hokejbalista.

Otázkou je další osud této okresní soutěže, protože hlavním motorem starajícím se o kompletní servis a zajištění zápasů byla pouze hustopečská mužstva, která se hodlají příští rok společně, pod hlavičkou TJ Agrotec Hustopeče, přihlásit do druhé národní hokejbalové ligy.

Nejistá budoucnost

I břeclavský tým se po několika letech rozhoduje, co bude dál. Jeho existence je teď podle kapitána Draků Lubomíra Čulena na hraně. „Celý servis našeho týmu zajišťuju já a mám na to při momentální práci čím dále méně času. Hledám svého nástupce, který by tým vedl. Druhým problémem je úzký kádr. Je nás dost jen na jaře, když hokejistům skončí sezona. Jinak to lepíme. Kdyby nás bylo více, dávno hrajeme hodonínskou okresní ligu, kde je větší kvalita i konkurence," přiznal Čulen.

Třetím faktorem je absence hokejbalového hřiště v Břeclavi. „Nemáme prakticky kde trénovat, a tím pádem ani nemůžeme nechat zájemcům k tomuto sportu, jak se říká, přičuchnout. To souvisí pak i se zmiňovaným malým počtem hráčů," přidává svůj pohled kapitán břeclavských Draků. Situace je kritická.