Rocky of Gracie skončil letos v Českém derby třetí a dosud měl po sedmi závodech na kontě v kariéře jedno vítězství. Teď přidal další. vyhrál v čase 2:30,33 minut s luxusním náskokem jedna a půl délky.

„Už na podzim jsem věděl, že Rocky of Gracie je velmi dobrý kůň s šancí na dobré umístění v derby v Praze a v Bratislavě. Při Českém derby nám chybělo trochu štěstí, ale před tímto závodem jsem byl přesvědčený, že vyhrajeme, i když se to bude zdát neskromné,“ uvedl majitel koně Luděk Mikulecký.

Rocky mezi favority

Na bratislavském závodišti ve Starém háji slavila úspěch odvážná cesta trenéra Petra Juránka, který koně šetřil na největší dostihy v sezoně. Tato cesta přinesla své ovoce. Rocky of Gracie nastupoval do dostihů s kurzem 5,1:1 a patřil mezi favority. Kůň s francouzským pasem si ale poradil se všemi třinácti soupeři a těsně před cílem mohl žokej Ján Havlík slavit životní úspěch na domácí dráze. Postavil se ve třmenech tmavého hnědáka a užíval si zasloužené vítězství.

„Konečně se mi podařilo něco vyhrát i doma,“ jen se usmíval sympatický rodák z Dunajské Stredy. Majitel Luděk Mikulecký byl po doběhu doslova v transu. „Splnil se mi životní sen. Nemůžu tomu uvěřit, ale už loni na podzim jsem si myslel, že mám výborného koně, který má šanci vyhrát derby,“ říkal radostně. Následovalo objetí s manželkou, která také přišla ve žluté kombinaci, majitel si vzal ve svůj životní den žlutou kravatu.

Ján Havlík si užíval potlesku. „Už sto metrů před cílem jsem věděl, že to dobře dopadne. Držel jsem se ve třetí stopě, zdálo se mi, že mí největší konkurenti nastoupili příliš brzy, což se mi v koncovce potvrdilo,“ popsal taktiku zkušený žokej pro dostihový web paddock–revue.cz.

Životní den zažil i břeclavský trenér Petr Juránek, poprvé v životě připravil vítěze klasického dostihu. „Nebylo jednoduché přijít před majitele a říct mu, máte dobrého koně, ale nebudete běhat klasiku v Česku. Naštěstí za ta léta spolupráce moji taktiku pochopil a přistoupil na ni,“ popsal pro tentýž internetový portál Juránek.

Pro Rocky of Gracie to byl teprve čtvrtý letošní start a první vítězný. Toto byl pro Rockyho druhý plný zásah, ten první se narodil v říjnu loňského roku v Pardubicích. Teprve v minulém týdnu realizační tým od Tří Grácií oslavoval třetí místo z Českého derby. Teď budou oslavy pravděpodobně ještě větší a delší.