Na šest set metrů plavání v Dyji, 28 kilometrů na kole a necelých pět kilometrů běhu se postavila téměř stovka sportovců a deset tříčlenných štafet. „Oproti loňsku, kdy závod ovlivnil prudký liják, bylo opět úžasné počasí. Navíc jsme letos zaznamenali rekordní účast. Mrzelo mě jedině to, že kvůli přetrvávajícímu suchu byla hodně zelená voda, takže plavců mi bylo líto. S tím ale člověk nic neudělá,“ zmínil hlavní organizátor závodu Petr Sudín.

Letošní ročník s názvem Construct Man ovládl v traťovém rekordu český reprezentant v triatlonu Jiří Kalus v čase 1:03:19 hodiny. Že se do Břeclavi sjela opravdu elita, naznačuje fakt, že loňský vítěz Lukáš Kynický skončil letos na pátém místě, přestože svůj loňský čas o celé tři minuty vylepšil. Na startu bylo často slyšet slovenštinu a podle dresů bylo jasné, že se kromě úplných amatérů na start staví i ostřílení triatleti. „Zúčastnili se i závodníci, kteří byli minulý týden na triatlonu na Pálavě. Je pozitivní, že ani oni nechyběli,“ podotkl Sudín.

Na druhou stranu na startu stáli i amatéři, pro které šlo o první zkušenost s tímto sportem.  Jedním z nich byl i Miroslav Holešinský z Břeclavi. „Do závodu jsem se přihlásil ze zvědavosti, jestli jsem schopný takovou výzvu dokončit. Velkým strašákem pro mě byl limit dvou hodin. Nakonec jsem překvapil sám sebe a všechno zvládl, i když jsem jel na kole s osmicí. Můj první triatlon mě extra nadchl,“ pochvaloval si Holešinský.

Voda v Dyji měla příjemných 23 stupňů, což závodníkům v červencové výhni vyhovovalo. Zatímco polovina vyrazila dopředu kraulem, druhá polovina se k molům u břeclavského vesláku přibližovala prsy. Nejrychlejší strávili ve vodě necelých sedm minut a už nasedali v depu na silniční speciály na trasu Břeclav–Valtice–Lednice–Břeclav. A právě na kole se tvořily rozdíly.

Na trase bylo možné zahlédnout silniční speciály za desítky tisíc, stejně tak ale i trekingová a horská kola, která měla oproti lehkým „silničkám“ výrazný hendikep. Běžecká část vedla po rozpáleném asfaltu a končila v pravé poledne. Vysála tak z triatletů poslední zbytky sil. Součástí akce byla také soutěž dětí v běhu, střílení z paintballových zbraní a cyklistice. „Dětem se program líbil a v příštím roce nabídku rozšíříme,“ uzavřel Sudín.