Dost dlouho se čekalo na informaci, kdo doplní základní kádr extraligového celku stolních tenistek MSK Břeclav po avizovaném odchodu Ukrajinky Ganny Gaponové. Několik dnů před zahájením extraligového ročníku 2014–2015 se vyjasnilo, trojkou a v budoucnu možná dvojkou, či dokonce jedničkou čtyřnásobného mistra republiky, se stala Rumunka Andreia Dodean, čtyřiadvacetiletá mladší sestra přední světové hráčky Daniely Monteiro-Dodean.

Štíhlá blondýnka již v dresu MSK absolvovala první dvě utkání extraligy. Ve Vlašimi při své premiéře v české nejvyšší soutěži prohrála s jedničkou tamního týmu Polákovou 1:3, pak ale všechna zbývající utkání bez problémů vyhrála.

Útočnice

V její hře bylo dost nepřesností i pochopitelné nervozity z prvních startů v novém prostředí. Evidentně má ale její útočný herní projev, produkovaný v blízké hrací zóně, potenciál, který slibuje další zlepšování.

Jak Břeclav přišla na tuto zajímavou zahraniční posilu? „Minulou sezonu jsem hrála první ligu v Rumunsku a skončili jsme na druhém místě. Rok předtím jsem hrála druhou německou ligu se zhruba padesátiprocentní úspěšností, přičemž jsem hodně zápasů prohrála v pěti setech," informuje Andreia Dodean o své nedávné hráčské minulosti.

Protože nebyla zařazená do rumunské reprezentace a nestartovala na mezinárodních akcích, nefiguruje její jméno na světovém žebříčku.

To by se mohlo změnit v začínající sezoně. „Od září bydlím v rakouském Schwechatu, kde se budu intenzivně připravovat ve známém stolně-tenisovém centru Wernera Schlagera. Počítám i se starty na některých z turnajů World Tour, zkrátka chci dohonit absenci startů z minulých dvou let, kdy jsem toho moc neodehrála. To se pak pochopitelně projevuje u stolu v jednotlivých zápasech proti soupeřkám, které mají za sebou podstatně více startů," hovoří posila MSK o své aktuální situaci a o sportovních plánech do budoucna.

Ani v osobním životě jí není sport překážkou. Absolventka sportovní univerzity se chce v nejbližších letech věnovat stolnímu tenisu profesionálně, společně se svým přítelem, Stanislavem Golovanovem, který je jedničkou reprezentace Bulharska, a také trénuje ve Schwechatu.

Andreia Dodean mezi svými zálibami uvádí poslech hudby, zejména pomalejších songů, dále plavání, sledování filmů a tanec.

O své angličtině se vyjadřuje sice jako o málo rozvinuté, celou cestu na extraligový zápas do Vlašimi, Prahy a zpět na jih Moravy ale s Maďarkou Vivien Ellö vedly v této řeči nepřetržitý rozhovor.S ko­munikací uvnitř týmu tak problém jistě nebude.

I proti Japonce

Posilu ovšem získal i největší soupeř MSK z Hodonína. A není to ledajaké jméno. Je jím 92. hráčka světového žebříčku, Japonka Shiho Ono.

Vše nasvědčuje tomu, že stejně jako v minulých letech, dojde k přímému boji o mistrovský trůn mezi dvěma tradičními soupeři – Hodonínem a Břeclaví. K tomu ale dojde nejdříve v závěrečných kolech extraligového play-off v květnu příštího roku.

JAROSLAV HÝBNER