Jak se vám na začátku týdne zamlouvali účastníci kvalifikace na olympiádu dětí a mládeže?

Většinou jsem se dívala po krasobruslařkách. Taková Karolína Gulíšková je šikovná. Kluci tam byli snad dva. Jestli mají talent, není snadné říct. To až si obují rychlobruslařské brusle. Ale ze zkušenosti vím, že to mají lehčí hokejistky než krasobruslařky. Ty jsou zvyklé na brusle se zoubky, mají pak trochu potíže s technikou.

Před šesti lety jste na břeclavském zimním stadionu sama závodila, teď už jste byla v roli sportovního vzoru. Jak jste si připadala?

Užívala jsem si to moc. Děti zaujaly hlavně rychlobruslařské brusle a kombinéza, ukazovala jsem jim je. Bylo to příjemné. Bylo to něco podobného, jako když my obdivujeme Martinu Sáblíkovou a učíme se od ní.

Už jste se vžila do role sportovní celebrity?

Tak jsem si nepřipadala. Ta role nemusí být vždycky příjemná. Vidím to na Martině, když jdeme někde po ulici, že ji lidi poznávají.

Momentálně jste na soustředění v Německu. Je to pro vás příjemné, nebo byste raději ocenila možnost přípravy někde poblíž?

Cestování mi nevadí, ale stoprocentně by bylo skvělé mít ovál v České republice. Jsme ve středu Evropy, jezdili by k nám rychlobruslaři z celého kontinentu.

Martina Sáblíková s trenérem Petrem Novákem jsou na Světovém poháru v Kanadě, takže jste v Německu osiřela…

Nepodařil se mi o pár setin zajet limit. Takže trénuju tady, pak mě čeká asi čtrnáct dní doma a pak se vracím zase sem do německého Inselu.

Jak náročnou přípravou momentálně procházíte?

Mám napsaný tréninkový plán od trenéra. Trénuju dvakrát až třikrát denně. Dopoledne jsem na ledě a některé úseky jedu naplno. Odpoledne se soustředím výhradně na techniku. A potom mě ještě čekají skoky, posilovací cviky a podobně. Ty jsou po tom všem hodně náročné.

A co léto, to asi také nebylo o lenošení?

Léto bylo těžké. Zaměřené hlavně na cyklistiku, jezdili jsme v Itálii. Příprava trvala od června do půlky září. Na ledě jsme byli jen týden, abychom si ho připomněli.

Co byste dnes dělala, kdybyste se nevěnovala rychlobruslení?

Asi bych se věnovala atletice. A studovala vysokou školu na denním studiu. Teď ji dělám dálkově. Snažila bych se asi dělat atletiku na vysoké úrovni, buď v Praze, nebo Brně. Sport by pro mě určitě byl číslo jedna jako teď.

břeclavský závodPřes regionální kvalifikační kola do bitev na lednové Zimní olympiády dětí a mládeže hledají rychlobruslařští trenéři talenty. Mezi soutěžícími na zimním stadionu v Břeclavi se blýskli čtrnáctiletá krasobruslařka Karolína Gulíšková a také dvanáctiletý hokejista Dominik Havlát. Oba na místě pochválila i reprezentantka Eliška Dřímalová, kterou rovněž vychovalo břeclavské krasobruslení. „Neberu to tak, že by nám rychlobruslení přetahovalo kvůli Zimní olympiádě dětí a mládeže talenty. Pro mě je podstatné, že dítě, které jsme vedli ke zdravému sportu, roste, ale zase zůstává u sportování. Byť u příbuzného. A když na to má, tak bojuje i o reprezentaci, to je nejlepší příklad pro mladší," prohlásila smířlivě trenérka Kraso Břeclav Blanka Říhová.