Brazílie patří mezi volejbalové velmoci. Předpokládám, že vidět takový tým, bude velký svátek…

Volejbal patří v Brazílii mezi nejpopulárnější sporty. Jak plážový, tak i klasický šestkový volejbal, má vysokou úroveň a brazilští hráči patří k nejlepším na světě. Jejich vláda dlouhodobě vytváří sportu výborné podmínky a díky tomu jsou nyní mladé Brazilky na evropském turné.

Je tedy nasnadě, jak se povedlo dostat Brazilky do Břeclavi, že?

Nebylo to prvoplánové. Na začátku roku jsme byli oslovení partnerským klubem VK KP Brno a volejbalovým svazem s nabídkou uspořádat v Břeclavi Turnaj olympijských nadějí ve volejbale kadetek. Akce je podporována Českým olympijským výborem a ve světě vrcholového volejbalu má velkou prestiž. Mimo tradiční účastníky, jako jsou reprezentace České republiky, Slovenska a Maďarska svou účast přislíbily i špičkové týmy Ruska, Německa a Bulharska. V té době probíhalo také jednání s národní federací Brazílie, která projevila zájem se turnaje zúčastnit a byla by jistě ozdobou takhle nabitého podniku. Nakonec pro termínovou kolizi s jinou akcí se kadetky Brazílie Turnaje olympijských nadějí (18. až 21. června) nemohou zúčastnit.

Utkání s českými kadetkami se přesto povedlo dohodnout?

Věděli jsme, že Brazilky budou v České republice začátkem června, tak jsme pokračovali v jednání a domluvili se alespoň na přátelském utkání Česká republika – Brazílie. Historicky poprvé tak v Břeclavi uvidíme zástupce jedné z nejlepších volejbalových zemí světa. Zápas se odehraje v sobotu 7. června od 18 hodin.

Předpokládám správně, že Brazilky budou favoritkami?

Jihoameričanky budou v tomto utkání velkým favoritem, a tak doufáme, že břeclavští diváci svým povzbuzováním vyburcují český národní tým k výborným výkonům. Česká děvčata už hrají spolu pod trenérem Alešem Novákem od loňského podzimu. I proto by chtěly minimálně hrdě vzdorovat ruskému, německému nebo brazilskému národnímu celku.

V minulosti byla v Břeclavi k vidění i dospělá reprezentace. Letos dostala přednost mládež?

Činnost volejbalového oddílu TJ Lokomotiva Břeclav se v posledních letech soustřeďuji převážně na práci s mládeží. Proto jsme chtěli divákům ukázat špičkový mládežnický volejbal. Na druhou stranu je nutné říct, že podobně velký mezinárodní turnaj v kategorii dospělých by bylo nereálné v Břeclavi uspořádat. V Břeclavi totiž chybí sportovní hala, která by splňovala kapacitu a parametry nutné pro takové mezinárodní sportovní akce.