To, že narazil na sílu zkušenějších soupeřů a místo vítězství si domů odvezl jen zkušenosti, Vojtovi nevadí. Příště pojede zase, už prý bude vědět, jak se připravit.

Má však problém, nemá s kým trénovat. „Kamarádi se mnou moc nechtějí hrát, říkají, že stejně prohrají. Šachový kroužek máme jen jednou týdně, teď přes prázdniny se ale stejně nekonal. Tak už se těším až v listopadu začnou zase soutěžní turnaje, tam si zahraji,” bere Vojta soutěžní klání jako příležitost dát si konečně s někým šachovou partičku.

Simulovaná hra na počítači nebo on-line klání je mu také zapovězeno. Jeho domácí počítač nestíhá. „Máme slabé připojení, pořád to padá. A v noci, když už konečně není přetížená síť a dalo by se hrát, musím spát, abych se ráno vzbudil do školy,” vysvětluje.

Šachy ho naučil tatínek a dodnes je mu prý rádcem a doprovodem po turnajích. Šachy ale spolu už moc nehrají. „Taťka pracuje na dráze a bývá teď často v práci. Taky se dal na angličtinu a pořád se učí,” konstatuje.

Rapid šach popírá utvrzené představy o dlouhých hodinách strávených přemýšlením nad šachovnicí. Šachisté zařazení do kategorie rapid vynikají pohotovostí, na svou partii mají totiž jen třicet minut. Proto hraje rychle, i přes napomínání svého otce.

Ve škole Vojta nejvíc holduje matematice, zeměpisu a dějepisu. Mezi svými vrstevníky je oblíbený a chválí si ho i třídní učitelka Andrea Lastomirská. „Vojta je moc šikovný, velmi inteligentní a hodný kluk,” říká o něm.

Šachy jsou pro Vojtu velkou vášní. Bere je jako zábavu, žádné velké ambice nemá. „Při hře se vždycky uvolním, provětrává mi mozek a pak mně to líp myslí i ve škole. Je mě jedno jestli prohraji, nebo vyhraji,” říká a dodává. „Zrovna velmistrem bych asi být nechtěl, protože ten pořád cestuje někde po světě. Stačil by mi titul mistra.” Líbí se mu, že každý soupeř myslí odlišně a každá hra je pak jiná.

To mu učarovalo nejvíc právě na mistrovství republiky. Hrát proti soupeřům, kteří jsou na vyšší úrovni. Dalo mu to prý velké zkušenosti, a ty hodlá zúročit v další sezoně. Chce totiž na mistrovství republiky znovu.

DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ