Celkem 124 hráčů bojovalo za asistence kamer České televize nejen o slušné finanční ceny a špičková moravská vína, ale i o mimořádnou prestiž, protože takto kompletní sestava nejlepších českých hráčů se letos neutkala ani ve finále mistrovství ČR.

„Máme tu kompletní českou špičku. Zvládli bychom vytvořit tři reprezentační družstva. Navíc jsou zde i skvělí hráči ze Slovenska. Po mamutím turnaji v Pardubicích jsme jistě největší šachovou akcí v republice,“ chlubil se hlavní pořadatel Luboš Kuchynka, který řídí kromě turnaje i samotné město Hustopeče ze starostovské židle.

Obsazení odpovídal i doprovodný servis - partie čtyř nejlepších dvojic se promítaly na kvalitní plátno 2x3 m se zpětnou projekcí a současně plynuly na internet, kde se průběžně doplňovaly výsledky, komentáře a fotografie.

Hustopečský starosta Luboš Kuchynka si tentokrát kolem sebe vytvořil tým spolupracovníků a sám se ponořil do tajů šachu. „Jsem rád, že se mi podařilo zahrát si na tomto turnaji. Dal jsem si tím nejlepší dárek k narozeninám, které mám právě dnes,“ prozradil Kuchynka v den turnaje.

Aktuálně 14. hráč světa, dvaadvacetiletý fenomenální David Navara, byl obrovským favoritem, ale ani on nedohnal raketový start velmistra Petra Háby ze Zlína a stejně jako loni se musel spokojit až se druhým místem. Jako třetí přišel do cíle druhý hráč slovenského žebříčku a někdejší vicemistr světa juniorů Igor Štohl a čtvrtý plzeňský velmistr Jiří Štoček. Další pořadí bylo nesmírně vyrovnané, o mimořádné síle turnaje svědčí i to, že vycházející hvězda českého šachu a finalista Světového poháru Viktor Láznička z mistrovského extraligového týmu RC sport Pardubice obsadil jako třetí hráč českého žebříčku až pětadvacátou pozici. Z tohoto pohledu je umístění nejlepšího okresního borce, domácího Vlastimila Urbana, na 57. příčce velmi dobrým výsledkem.

Dobré víno z Hustopečí si nechali mistři šachu předvést od mistra someliéra v městské vinotéce u Synků. Jen zapřísáhlý abstinent David Navara při tom ochutnával Mattoniho kyselku. Od loňského roku udělali pořadatelé další krok vpřed a zařadili se celkem suverénně na první místo pomyslného žebříčku mezi šachovými turnaji v České republice.