„Mám z toho velkou radost,“ culila se trojskokanka Martina Šestáková na extraligovém klání atletů v Kladně.

Měla taky proč.


Skokem dlouhým čtrnáct metrů a osmnáct centimetrů se kvalifikovala na mistrovství světa v Berlíně.

Není sporu o tom, že se letos dostala do rekordní formy. „Stále ji ale nedokážu naplno prodat,“ poznamenala Šestáková.

Přitom kvalifikační skok byl ve skutečnosti ještě asi o dvacet centimetrů delší, protože se odrazila před břevnem.

Atletka zároveň pochválila skokanský sektor, ve kterém už dříve překonala i rekord v dálce (666 cm). Tuto disciplínu absolvovala před trojskokem a skončila třetí výkonem 620 cm.

V historických tabulkách trojskoku se nic nezměnilo. Jen se přiblížila na jediný centimetr další břeclavské trojskokance Evě Doležalové, která 14,19 skočila v roce 1999. Obě závodnice jsou na druhém a třetím místě za Šárkou Kašpárkovou.

Druhému odchovanci břeclavské atletiky se vůbec nedařilo a v dálce skončil na pátém místě skokem 738 cm.

Mimo soutěž startoval Jakub Uher z Lokomotivy Břeclav.

Na 110 m překážek dosáhl času 14,70 a byl celkově na jedenáctém místě. Na dvou stech metrech si na setinu vyrovnal osobní rekord a časem 21,95 vyhrál svůj rozběh.

Atletka Martina Šestáková zapracovala na technice a hodlá přijet se vztyčenou hlavou. Další neúspěch odmítá: Změnili jsme rozběh a už je to dobrý

Břeclavsko - Trojskokanka Martina Šestáková se pomalu připravuje na klání nejlepších atletů světa, kteří se sejdou v německém Berlíně. „Ještě předtím nejspíš absolvuju soustředění,“ říká rodačka z Lanžhota.

Zdá se, že jste nabrala skvělou formu. Dokonce už dostala i přízvisko rekordní. Změnila se vám nějak příprava?
Ladili jsme ji už na pohár, kde to ale nakonec nevyšlo, dle představ. Teď se nám podařilo dostat formu nahoru. I když je pravda, že o týden dřív. Ale to nevadí. (úsměv)

Z vrcholných akcí se většinou vracíte zklamaná, protože nevyjdou podle vašich představ. Uděláte teď něco jinak, aby se to v Berlíně změnilo?
V létě už nemám takové problémy s přešlapy, takže by to mělo být dobré. Zapracovala jsem na tom.

Teď to zní jako by se vaše výkonnost řídila ročním obdobím.
(smích) Po olympiádě jsem si říkala, že se nemůže stávat, abych měla tolik přešlapů. Pak se mi to ale stalo i v hale, kde nefouká. Tam jsem s tím upřímně nepočítala. Trošku jsme proto změnili rozběh a už je to dobrý.

Máte dost náročný program. Závodila jste v Portugalsku, zvládnout jste musela domácí šampionát i extraligu. Teď přijde mistrovství světa v Berlíně. Jak jste na tom se silami?
Příprava byla kvalitní. Hodně jsme trénovali. Před Berlínem nejspíš absolvuju nějaké soustředění, abych ještě o něco přitrénovala.

A váš cíl světový šampionát?
Zatím jsem nad tím moc nepřemýšlela. Určitě bych ale chtěla skočit čtrnáct metrů. Aspoň to.

Autoři: LADISLAV KLIM
LUKÁŠ IVÁNEK