Ředitel závodu Petr Herman z pořádajícího břeclavského oddílu Sportcomplex správně odtušil, že vlídné počasí přitáhne na jih Moravy ještě více cyklistů než loni. „Už nyní máme nahlášených skoro osmdesát týmů profíků i hobby cyklistů. To je téměř pět stovek závodníků, z osmi evropských států, včetně týmů ze Slovinska nebo Itálie. A to ještě nepočítám do toho počtu další přibližně stovku dětí, které si zazávodí přímo na hlohovecké návsi," přibližuje počty vyznavačů silniční cyklistiky Herman.

Časy startů VC Hlohovce
- 10:00 – hobby muži – 56 km
- 10:01 – kadeti, elitní ženy a juniorky – 56 km
- 10:02 – hobby ženy, kadetky, hobby muži 60+, st.žáci – 40 km
- 10:03 – ml.žáci, st.žákyně – 16 km
- 12:00 – představení elit. týmů
- 12:28 – junioři – 104 km
- 12:28 – muži do 23 let – 104 km
- 12:30 – elitní muži – 104 km
- 15:10 – vyhlášení vítězů
- 16:00 – 17:00 – závody dětí

Přilákat do obce co nejvíce závodníků, kteří chtějí najet hned zkraje jara první závodní kilometry, není jejich cílem. „Nechceme přitáhnout dva tisíce závodníků kvůli startovnému. Bylo by to na úkor jejich bezpečnosti i pohodlí. Děláme to hlavně pro mladé, aby měli kde závodit. Takto mají i naši břeclavští závodníci obrovskou motivaci, Hlohovec berou velice prestižně, jako závod na domácí půdě, kde se mohou předvést," vysvětluje ředitel závodu, že se diváci mohou těšit i na zastoupení břeclavské stáje Sportcomplex, a další jezdci z okolí pojedou za brněnský CBase nebo poloviční trať v kategoriích hobbíků.

Hlavní favorité jsou ale jinde. „Osobně favorizuji tým Domino sport z Polska, obhajují vítězství. Sám obhájce loňského prvenství Adam Wadecki ale nahlášený zatím není. Na špici budou i domácí týmy, především Whirpool – Author z Hradce Králové s Aloisem Kaňkovským, Martinem Hunalem a dalšími. Profík Jan Bárta zatím účast nepotvrdil, ale loni jel," vypichuje známá jména ze „startovky" Herman.

Hlavní závod mužů odstartuje po poledni. Na závodníky čeká 13 okruhů mezi Hlohovcem, Valticemi a Lednicí. Zajímavostí bude, že s minutovými handikepy vyjedou na trať i junioři a cyklisté do 23 let. Závodit se tak bude od samého začátku.

„Všechny tři kategorie mají finanční prémie dohromady. Dostane je prvních sedm závodníků v cíli. Další prémie pak čekají při průjezdech cílovým prostorem v každém kole a na kopci nad Hlohovcem," dodává Herman.