Nejen Břeclav, ale celou republiku, zde zastupoval a reprezentoval několikanásobný vicemistr světa a předseda oddílu Power Břeclav Radovan Kaděra. Závodu se zúčastnilo více medailistů z mistrovství Evropy nebo světa. Čtyřiatřicetiletý Břeclavan ale ani letos nenechal nikoho na pochybách, že v kategorii do 125 kg patří mezi špičku.

Letošní sezona začíná pro Kaděru velice příznivě. Nejen, že se letos získal dvě medaile na republikovém mistrovství, ale zvítězil i na soutěži strongmanů. Zlato na Rakouském mezinárodním poháru je ale pro něj ale první letošním velkou medailí.

„Soutěž, která byla velmi dobře organizovaná, pořádala federace silového trojboje WPC, která patří mezi jednu z nejpřísnějších federací, co se týče dodržení striktnosti pokusů. Pro obyčejného člověka se zdá, že činka je platně zvednutá, ale leckdy ji rozhodčí jako platnou neuznají,“ potvrdil Kaděra, že nějaké lajdácké pokusy nepřipadaly v úvahu.

S rezervou

Nejinak to bylo i na tomto šampionátu. I Kaděra musel být velmi soustředěný na každý pokus a přesto mu závod nevyšel tak, jak měl naplánované. „Ve dřepu jsem musel opravdu do hloubky, rozhodčí byli nesmlouvaví. A tak, ač na tréninku padají hmotnosti běžně okolo 360 nebo 370 kilo, tam jsem byl opatrnější a dřepl v posledním pokusu jen 340 kilo. Vše bylo bez problémů a pokus byl platný,“ potěšilo Kaděru.

V benčpresu zatlačil 250 kg, 255 mu ale rozhodčí neuznali. Jak Kaděra dodal, benčpres je momentálně jeho slabší stránkou, na které musí zapracovat.

Nesmlouvaví sudí

„Nejvíc mě však mrzí mrtvý tah. Minulý měsíc jsem zvedl osobní rekord 340 kilo, tady jsem chtěl zkusit 350. Bohužel mi byl uznán jen první pokus na 300 kilogramech, další dva, ačkoliv velmi hezky zvednuté, mi rozhodčí znovu neuznali. Co rozhodčí řekli, to platí, a nemá cenu se o tom dohadovat,“ připustil břeclaský silák.

I tak však výkon 890 kg v součtu zajistil Kaděrovi nejen zlato v kategorii, ale i absolutně nejvyšší součet, který na tomto šampionátu padl. Momentálně chystá na evropská šampionát do Maďarska a letošní sezónu by rád uzavřel na mistrovství světa v Irsku, kde se očekávají letos velmi tuhé boje a účast zhruba 400 siláků z celého světa.

Není však úplně fit. Poslední dobou ho trápí nejen bolavé lokty a rameno, ale již třičtvrtě roku trénuje s přetrženým vazem v koleni. „Operaci zatím podstoupit nechci, pevnost nového vazu není velká, a tak se může stát, že za tři měsíce tvrdého tréninku o něj zase přijdu. Také je tam půlroční nutná rekonvalescence, takže bych úplně vypadl z tréninku a do špičky bych se již nemusel vrátit. Proto jsem se po dohodě s lékařem rozhodl podstoupit operaci až po ukončení závodní kariéry,“ dodal smířeně Kaděra.