Už jen pár desítek hodin zbývá do okamžiku, kdy se ke startu jubilejního třicátého ročníku postaví v šitbořické hale hráči kolové. Slavná Grand Prix na rozhraní Břeclavska a Brněnska tradičně nalákala vynikající osobnosti tohoto sportu, který je nejen v Československu proslaven hlavně s bratry Pospíšilovými. „Můžu říct, že turnaj je prakticky nachystaný a nevidíme žádný problém," pochlubil se šéf organizátorů Robert Zvolánek.

Akce se rozběhne už v pátek turnajem juniorů a zastaví se až v neděli nad ránem závěrem diskotéky. Mezí tím v sobotu ráno ještě začne turnaj žáků, odpoledne pak hlavní kategorie elite. „V České republice je to pořád speciální turnaj. Přece jen navazuje na turnaj mistrů světa ve Velké Bíteši, pak se tu dlouho hrál pod tímto jménem. Určitě je to kvalitní turnaj a v Evropě má pořád zvuk," prohlásil Jiří Böhm z brněnského Favoritu.

Jasní favorité

Böhma s jeho parťákem Pavlem Loskotem považuje Zvolánek za jednoho z možných adeptů na druhé místo. Papírové předpoklady rezervují triumf pro rakouskou dvojici z Höchstu. „Už jsem říkal, že jen náhodou nejeli na mistrovství světa. Obhajují loňské vítězství a jsou hlavní favorit," podotkl Zvolánek s tím, že další umístění příliš předvídat nechce.

„Do toho se moc nechci pouštět. Může to být klidně dvojice ze Svitáky otec a syn Hrdličkovi, nebo právě duo z Favoritu. To přitom sám Böhm trochu odmítá. „My favorité určitě nejsme. S Pavlem jsme se dali dohromady teprve před měsícem. Ale zkusíme navázat naše úspěchy z před čtyř let. Přece jen jsme o něco zkušenější. Bude to pro nás těžké, ale do Šitbořic těšíme se," řekl Böhm.

Domácí barvy budou hájit Marek Topolář s Miroslavem Starým. Další dvojicí jsou nováčci německé nejvyšší soutěže Zscherben.

Šibořice budou kolovou žít od zítřka, kdy se odpoledne rozběhne turnaj juniorů. V sobotu dopoledne je na programu turnaj žáků a po obědě to rozjede elita.

Kolová bude v Šitbořické sokolovně v hlavní roli, ale doprovodný program také stojí za to. Diváci mohou obdivovat umění krasojezdkyně Nikoly Lebánkové, vystoupení skupiny uměleckého šermu Promachos nebo tanečního kroužku Kalamajka. Už tradicí jsou zvěřinové hody nebo tombola. Po turnaji se navíc její účastníci mohou těšit na diskotéku.