Starší žákyně Šitbořic postoupily do krajského kola celorepublikového Orion florbal cupu, které se uskutečnilo ve Slavkově u Brna. Ač bylo šitbořické družstvo se sedmi hráčkami osmých tříd početně nejslabší, tak patřilo v tomto krajském kole mezi papírové favority. Florbalistky Šitbořic totiž pravidelně nastupují za FbC Aligators.

Slavkovského turnaje se zúčastnilo cekem sedm týmů, které hájily barvy jednotlivých základních škol: domácí Slavkov Komenského, Kuldova Brno, Lysice, Hroznová Lhota, Pozořice, Vyškov Tyršova a Šitbořice. Hrací systém rozdělil družstva do dvou skupin po čtyřech, respektive po třech týmech.

V prvním zápase šitbořické hráčky bez problémů zdolaly ZŠ Brno Kuldova v poměru 5:0, když Brňanky nekladly přílišný odpor. V dalším zápase si děvčata ze Šitbořic ještě přesvědčivěji poradila s domácím Slavkovem 6:0 a skupinu vyhrála s povedeným skóre 11:0, šesti body a navíc předváděla velmi pohlednou hru.

V semifinále čekal na zástupkyně Břeclavska nejnepříjemnější tým – ZŠ Pozořice. Ten pozorně bránil a hrozil rychlými protiútoky. Šitbořické florbalistky se dlouho nemohly prosadit, a když se dostaly do vedení, soupeř dostal výhodu trestného střílení a brzy vyrovnal. To byl také jediný gól, jenž brankářka Šitbořic za celý turnaj inkasovala. Rozhodnout za stavu 1:1 tedy musely nájezdy. Jediný nájezd proměnila Tereza Baranová a šitbořická děvčata postoupila do finále.

V druhém semifinále porazila ZŠ Hroznová Lhota přesvědčivě ZŠ Brno Kuldova a opět po roce se utkala se Šitbořicemi ve finále. V minulém ročníku turnaje se obě družstva totiž utkala ještě v mladší kategorii a v Pohořelicích tenkrát vyhrála Lhota 2:1. Takže bylo co oplácet.

Finále se vyvíjelo překvapivě hladce. A to zejména díky skvěle plněné taktice trenéra Hály si Šitbořice pomalu ale jistě vybudovaly náskok, který soupeř již nemohl dostihnout. Šitbořické hráčky nakonec zvítězily přesvědčivě 4:0 a jsou tedy pro tento rok nejlepší v celém Jihomoravském kraji. Ještě je ale čekají boje v kvalifikaci o republikové finále.

Třetí skončily ve Slavkově Pozořice. Takže je zajímavou perličkou, že velká města jako Brno, Slavkov nebo Vyškov s daleko většími možnostmi výběru hráček nebo kvalitního zázemí skončila až za tímto úspěšným triem Šibořice, Hroznová Lhota a Pozořice.

Vítězné florbalistky dosáhly pravděpodobně největšího sportovního úspěchu šitbořické školy, za což velká poklona a dík patří jak hráčkám, tak trenéru Jaroslavu Hálovi. Vítězný tým Šitbořic: Tereza Baranová, Marie Halasová, Nikola Hofferíková, Hana Dopitová, Hana Košvicová, Pavlína Steinbocková, Lucie Němečková a Vendula Nováková.

TOMÁŠ MOTTL