Historicky první ročník závodu českých a rakouských škol uspořádali na Mušovském jezeře pod Pavlovem. Své síly změřily na vodě týmy jako Lovci mamutů, Černá perla, Titanic nebo Vysoké napětí.

„Atmosféra závodu byla skvělá a zájem o dračí lodě ze strany školáků i jejich učitelů byl obrovský. Z kapacitních důvodů jsme museli pozastavit příjem přihlášek ještě před uzávěrkou. Většina dětí seděla v dračí lodi úplně poprvé, takže měly možnost naučit se správnou techniku pádlování, ale hlavně si vyzkoušet týmovou spolupráci, o kterou jde především,“ řekl pořadatel závodu Zdeněk Janeček.

Pro školáky byla připravená dvousetmetrová trasa. Závod se jel ve dvou kategoriích, pro děti od 10 do 14 let a pro mládež od 15 do 18 let. V nejmladší kategorii si první místo vybojovala posádka Lovci mamutů, která předstihla tým Draků z L.A. Ve starší kategorii zvítězila Dráčata, druhé místo patří týmu Vysoké napětí.

Akce byla určená pro školy z regionů jižní Morava a Dolní Rakousko. Celkem se závodu zúčastnilo 21 posádek, z toho byly tři rakouské týmy. Své posádky vyslaly školy z Dolních Věstonic, Hustopečí, Lanžhota i Břeclavi. Nejpočetnější zastoupení pak měli školáci z Mikulova, kteří sestavili dokonce šest posádek. Akce byla zároveň pojatá jako součást výročních oslav Gymnázia Mikulov.

„Jsme rádi, že na závod přijely také posádky z Rakouska, rádi bychom do budoucna rozšířili přátelské vztahy s našimi příhraničními partnery a pořádali společné sportovní akce. Doufám, že se nám podaří založit ze závodu novou tradici, která nám pomůže vychovat si nový dračí dorost,“ dodal Janeček.

JANA BĚHALOVÁ