Vynikajícího úspěchu dosáhlo družstvo starších žáků Základní školy Břeclav – Kupkova v tradiční atletické soutěži družstev o Pohár rozhlasu. Po vítězství v okresním kole přišlo ještě vylepšení bodového zisku a vítězství v krajském finále, což zajistilo postup do finále republikového. Mezi osmi nejlepšími školami z republiky našli školáci z Břeclavi nakonec jen jediného přemožitele.

Role favorita

Vysoký počet bodů po krajském kole zařadil břeclavskou školu na průběžné druhé místo a přiřadil jí jednu z rolí favorita. A to i mezi školami, které patří dlouhodobě mezi sportovně zaměřené ústavy. „Ještě v předvečer závodů jsme pak byli v místním kině na filmu o dopingu v atletice „Fair play". Hned ráno už pak kluky vítal během slavnostního zahájení český reprezentant v desetiboji Adam Sebastian Helcelet,L popisoval dojmy břeclavský učitel a vedoucí týmu Petr Pláteník.

Soutěžilo se v disciplínách sprint na 60 m, vytrvalostní běh na 1500 m, štafeta 4×60 m, skok vysoký, skok daleký a vrh koulí. Za každou školu startovali tři závodníci a výkony lepších dvou se přepočítaly na body a sčítaly se. „Vstup do soutěže se nám vydařil náramně a ve štafetě jsme porazili všechny soupeře, vytvořili jsme si navíc v sestavě Klimovič, Král, Mikyska a Bartoš rekord 28,16 sekund," referoval pedagog.

Rovněž druhá štafeta ve složení Juřička, Mikyska, Rosecký a Horák běžela výborně.

Ve výšce Juřička skočil standardních 144 cm. Mikyska i Král mají letos skočených 168, respektive 172 cm. „Po počáteční nervozitě se oba borci docela rozskákali a výsledkem bylo solidních 164 centimetrů obou hochů a průběžné třetí místo," pokračoval Pláteník.

Ve sprintu na 60 metrů forma Břeclavanů gradovala. Všichni tři si zaběhli osobní rekordy a skončili do osmého místa. Klimovič s 7,54 s byl čtvrtý, Bartoš s 7,61 s šestý a Mikyska s 7,69 s osmý.

Problém v kouli

A to měla teprve přijít parádní disciplína školáků z Kupkovy, a to koule. Jenže favorit soutěže, mistr republiky a český reprezentant Horák se delší dobu potýká se zraněním a jeho 13,98 m stačilo tentokrát „jen" na čtvrté místo. „Skvělým výkonem se však blýskl další reprezentant v našem družstvu. Dalimila Mikysku přivezli rodiče do Jablonce rovnou ze soustředění reprezentace do sedmnácti let v hokeji," vysvětlil Pláteník.

Mikyska poprvé překonal čtrnáctimetrovou hranici a výkonem 14,10 m skončil na výborném třetím místě. Po této disciplíně šla Kupkova do celkového vedení o 400 bodů před Opavou. Jak se ukázalo, stále to bylo málo.

Ve větrné loterii při dálce byl totiž bodový zisk Břeclavi nejnižší v celé sezoně. Krále nedošlapy připravily o šestimetrový skok a výkonem 547 cm byl pátý. Velká smůla postihla Bartoše, jenž se při prvním pokusu zranil, ale a i přesto doskočil na 485 cm, tedy o metr méně, než umí.

Přesto jeho body udržely Břeclav na stříbrné příčce. „V závěrečné patnáctistovce nám chyběl pro zranění letošní nejlepší běžec, který umí zaběhnout čas dost pod pět minut, a tak rozhodovala bojovnost dalších. S ní se nejlépe popral Klimovič, který si zaběhl další osobní rekord a stlačil čas na 5:04,81 minuta svými body rovněž přispěl druhý bodující Rosecký," dodal Pláteník.

Náhradník

Desátým členem družstva byl ještě Nekoranec, který byl připravený zaskočit za kohokoliv a soutěžil nakonec jen ve skoku dalekém. V konečném součtu byla první atletická sportovní škola z Opavy o 166 bodů před Kupkovou, třetí skončil Rakovník. Tým dalších Břeclavanů ze Slovácké skončil poslední osmý.

Školáky z Kupkovy vedli učitelé tělocviku Petr Pláteník a Klára Růžičková. „Všichni kluci podali obdivuhodné výkony, přitom mají týdně pouze dvě hodiny tělesné výchovy, přičemž sportovní školy mají až deset hodin týdně tréninků. Skvěle reprezentovali školu i město," dodala Růžičková.