„Odehráli jsme dvě zhruba stejné poloviny. Na podzim i na jaře jsme se jen ztěžka rozjížděli, než se družstvo dostalo do zápasového tempa. Pak již to bylo lepší. Příčiny vidím i v nepříliš vydařené přípravě, vždyť v zimě jsme se nedostali ani k jednomu přípravnému zápasu s kvalitním soupeřem, který by naše síly prověřil a pomohl k dotvoření optimální základní sestavy," hodnotí trenér Škrabko obě poloviny soutěže.

Zlepšení vzadu

Pravdou je, že jaro bylo přece jen o poznání úspěšnější. Sedmnáctka MSK nastřílela o pět branek více než na podzim, získala o dva body více, a co je ale nejvýraznější, značně se polepšila v obraně.

Na podzim lovili brankáři MSK ze sítě 72 míčů, na jaře jich bylo již jen čtyřicet. „Výrazný posun u družstva nastal v mentální stránce. Hráči začali přemýšlet nad sebou a nad svou úlohou v týmu, individuality pochopily, že jde o kolektivní hru, a ti, co byli herně pozadu, se snažili přidat. Naše hra přestala být dílem náhody, nacvičené herní varianty se dařilo přenášet do zápasů. Bylo se na co dívat. Na podzim jsme od špičkových celků dostávali velké příděly, na jaře jsme se nemuseli i při porážkách za svůj výkon stydět. To ostatně ocenili vícekrát i trenéři našich soupeřů," pochvaloval si trenér sedmnáctky MSK pozitivní změny v herním projevu svých svěřenců.

Na otázku, jak to bylo s tvorbou hráčského kádru U17, trenér Škrabko odpovídá: „Nepodařilo se nám v zimě úzký hráčský kádr doplnit, museli jsme hrát se stejnou sestavou jako na podzim. To hráče moc nemotivovalo ke zvýšenému úsilí, mohli si být svou pozicí v družstvu jistí. Hodně nám pomáhali hráči z naší šestnáctky, kteří průběžně doplňovali naši sestavu. Jim i jejich trenérům za to patří náš dík."

Z hráčů MSK U16 se v sestavě sedmnáctky nejčastěji objevovali Kurdík, Poláček, Krevňák, Kocián a Cinádr. Zejména přínos Marka Cinádra si trenér Škrabko hodně cení. „Je sice malý vzrůstem, ale jeho výkony byly o to větší, bylo se možno na něho maximálně spolehnout," říká trenér mladšího břeclavského dorostu a pokračuje probíráním sestavy sedmnáctky MSK.

„V brance se střídali Josef Šurkala a Vojtěch Bíza, zhruba se stejnými výsledky. U Bízy si cením jeho větší napojení na hráčský kolektiv, Šurkala má více zkušeností, oba ale ještě mají co zlepšovat," tvrdí o strážcích svatyně.

Srdce týmu

V obranné čtveřici byla loni ideální sestava Fungáč, Kacr, Kurdík, Cinádr a když byla nouze, odvedl dobrou práci ve středu obrany i Tomáš Trčka.

Tahounem a posléze i kapitánem celku se stal Viktor Kacr. Srdcem týmu byli střední záložníci Richard Tichý a Kamil Redek, na krajích zálohy se střídali Florus, Kocourek, Trčka a Radkovič.

„Hodně jsme posty mezi zálohou a útokem střídali. Libor Radkovič a Michal Florus byli naší největší útočnou zbraní, nejvýraznější výkonnostní pokrok ale udělal Ondřej Kocourek. Na útočném hrotu často nastupoval i Filip Tihelka," porovnává Škrabko.

Vizitkou úspěšnosti družstva jsou jeho střelci, a ti se neobejdou bez kvalitních gólových přihrávek. „Vyloženého střelce jsme neměli, takového, který by za sezónu dal deset a více gólů. Mohl jím být Florus, který má neuvěřitelný tah na branku, ale často mu chybí účinné zakončení vypracované šance," litoval kouč, jenž na konci loňské sezony vedl jako asistent i muže Bořetic v I.A třídě.

O devatenáct branek MSK U17 se tak rozdělilo více hráčů. A pokud se nahrávačů týká, tak v této činnosti byli nejúspěšnější Radkovič, Trčka a Tichý.

Noví soupeři

Loňská sezona se tak uzavřela, v těchto dnech už se tým znovu sešel po měsíci volna, aby se koncentroval na sezonu následující. V ní dochází k výrazným změnám u dorostu MSK, který nedostal přidělený statut SCM (Sportovního centra mládeže).

Devatenáctka bude i bez tohoto zařazení, spojeného s finanční podporou z pražského centra, hrát Moravskoslezskou dorosteneckou ligu U19.

Trenér Michal Škrabko ale povede hráče ročníku 1998 v Moravskos­lezské dorostenecké divizi staršího dorostu jako celek MSK B. I tam je čeká cestování, hlavně po Vysočině, ale i Brněnsku, Hodonínsku či Zlínsku. Hrát budou Škrabkovi svěřenci většinou proti dalším celkům, které letos nedostaly statut SCM.

Mistrovské soutěže pro dorostenecké kategorie mají svůj výkop 17. srpna.