Břeclavské stolní tenistky přidaly do vitríny další cennou trofej: v sobotu ve Valticích ovládly finálový turnaj a staly se vítězkami Českého poháru. Už počtvrté v historii.

„Vyhráli jsme jeden z vrcholů letošní sezony,“ liboval si po turnaji trenér Břeclavi Petr Nedoma.

Ženy MSK získaly loni svůj třetí Český pohár snadným způsobem, soupeři jejich sílu vůbec neprověřili. Letos si mohou výhry více cenit, protože k ní dospěly až po těžkých bojích. Již v semifinále to s celkem Dobré byla dřina.

Nepříjemná hra

Lenka Harabaszová prohrála v úvodu s dlouholetou hráčkou Břeclavi Olesjou Stachovou ve třech setech 0:3, a když nečekaně podlehla Vivien Ellö Simoně Šlehobrové 2:3, dostalo se Dobré do vedení 2:1. V tomto utkání podržela domácí celek Kristýna Mikulcová. Po výhře nad Rozínkovou si poradila i se Stachovou a se Šlehobrovou a měla tak lví podíl na obratu a celkové výhře MSK 5:2.

„Na Olesje Stachovové je momentálně vidět, že na sobě tvrdě pracuje. Odehrála proti nám výborné utkání. Její styl hry je nám nepříjemný. Jsem rád, že ji Mikulcová porazila. Podržela nás,“ tvrdí Nedoma.

Že patří do kádru, ukázala juniorka Lucia Truksová, která vystřídala Harabaszovou a bodovala přes Šlehobrovou.

Ve finále také nezačal boj o pohárové prvenství pro Břeclavanky dobře, když Mikulcová podlehla Blaškové. Znovu ztratila svůj první bod Ellö, tentokrát po neproměnění dvou mečbolů na jedničku Frýdlantu, reprezentantku České republiky Hanu Bartošovou. Ta pak přidala podle očekávání další dva body a posunula Frýdlant ke stavu 4:4 před závěrečným duelem mezi Mikulcovou a Kateřinou Tomanovskou.

Pomyslný jazýček vah byl na straně Břeclavi, protože Mikulcová mladší soupeřku v minulosti většinou porážela. Ve finále českého poháru ale Tomanovská vyhrála první set a dobře začala i v setu druhém. Mikulcová zachovala chladnou hlavu, nadále se tlačila do útoku a postupně získávala herní převahu, kterou proměnila ve vítězný bod svého družstva.

V boji o třetí místo vyhrálo Dobré nad Vršovanem Voděrady 5:2, a doplnilo tak Břeclav a Frýdlant na stupních vítězů.

V soutěži mužů se hráčsky vyrovnaný Sokol Králův Dvůr A (sestava Košťál, Jančařík, Štěpánek – pozn. red) dostal před El Niňo Praha (sestava Konečný, Tregler, Plachý – pozn. red). Na bronzový stupínek vystoupili hráči SF Kotlářka Praha, kteří v boji o třetí místo porazili 5:2 béčko Králova Dvoru.

JAROMÍR HÝBNER
LUKÁŠ IVÁNEK

Trenér Nedoma: Chceme pátý titul, abychom se stali republikovými rekordmany

Břeclav /ROZHOVOR/ – Kdepak, tohle nikdy neomrzí. Břeclavské stolní tenistky vedené trenérem Petrem Nedomou získaly počtvrté Český pohár a v plánech odškrtly jeden z cílů letošní sezony. „Pokaždé je výhra stejně pěkná. Navíc jsme dorovnaly kluby jako Hodonín, Frýdlant nebo dříve Vítkovice, které mají také po čtyřech titulech. Máme motivaci do příštího roku. Pokud by se nám podařilo vyhrát ještě jednou, získáme do vlastnictví putovní pohár a staneme se rekordmany,“ říká Nedoma.

Stavíte sobotní vítězství hodně vysoko?
Samozřejmě. Český pohár stavíme hodně vysoko a strašně si ceníme, že se nám podařilo ho vyhrát a získat pro klub další trofej. V pátek navíc hrajeme s Hodonínem o pozici podzimního mistra.

Pomůže vám triumf před derby i psychicky?
Stoprocentně. Hráli jsme v poslední době několik utkání Ligy mistryň, kde jsme padli. Děvčata trénují, aby vítězila a vítězit chtějí. Teď ve finále Českého poháru se v týmu střídaly slabší a silnější chvíle. Určitě šlo o výbornou přípravu. Po porážkách v Lize Mistrů je příjemné, že se holky psychicky zvedly.

Upřímně. Zapotil jste se, nebo jste stále věřil, že hráčky mají utkání pevně pod kontrolou?
Naopak. Výsledky jasně hovoří o tom, že zápasy byly vyrovnané a otáčeli jsme je mimořádnými výkony. V žádném případě jsme si nebyli vůbec jistí, že zvítězíme. I když jsme nastupovali jako favorité. Jako trenér jsem ale nebyl s výkonem úplně spokojený.

Poněkud překvapivě zahrála Maďarka Ellöová, která dvakrát podlehla. Zaskočila vás, nebo se spíše podepsal náročný program z posledních týdnů?
Únava se určitě podepisuje. Hrajeme každý týden a ona už má přece jen sedmatřicet let, rodinu a práci. K zápasům se navíc hodně nacestuje. Všechny holky si vybraly slabší chvilku, ale jako družstvo jsme v rozhodujících chvílích zapnuli. Je ovšem pravda, že se silnějšími týmy se nám takové výkyvy nemohou opakovat.

Jak velký skok je přejít z tempa Ligy Mistryň do zápasů Českého poháru?
Vůbec to nelze srovnávat. Úroveň hráček je zcela jiná. Porovnávat česká družstva s těmi evropskými v této chvíli asi nelze. Skok je to obrovský. V Lize Mistrů ale nemáme téměř co ztratit a můžeme jen získat, hrajeme bez nervů. Naopak v Českém poháru se od nás čeká vítězství, a o to je to pro nás těžší. Víme, že i jako favorité musíme zabojovat a o výhru se porvat.

LUKÁŠ IVÁNEK