„O svou nominaci jsem měl docela obavy, protože jsem se před časem zranil a nebylo jasné, že mě do týmu vyberou," říká student břeclavského gymnázia, pro kterého je vzhledem k jeho věku toto mistrovství poslední akcí juniorského výběru.

Holobrádek je členem národního výběru už delší dobu, zúčastnil se již několika reprezentačních akcí. Posledním velkým turnajem bylo loňské mistrovství světa v Argentině, které nedopadlo slavně, ale chuť si spravil na evropské půdě.

Smolné zranění

Tentokrát se ale musel o nominaci obávat, protože během zápasu za Havlíčkův Brod, kde může hrát díky hostování z jeho mateřských Buldoků, si při skluzu na metu poranil nohu. „Kouč neukázal včas, že se budu muset při běhu na metu sklouznout, proto jsem začal pozdě. Noha mi narazila na hranu mety a zastavila se, ale tělo pokračovalo dál. Jeden doktor mi pak řekl, že mám naštípnutou kůstku těsně za palcem, druhý doktor zas, že mám mikroskopickou trhlinu v zánártní kosti u kotníku," popisuje svoje zranění. „Naštěstí se to rychle zlepšilo a brzy jsem hrál bez výraznějších omezení," oddechl si mladý softbalista.

Absence v nominaci by ho totiž vzhledem k úspěchům českých juniorů asi hodně mrzela. S národním týmem softbalistů se letos zúčastnil i extraligy mužů, kde trenéři testují své hráče proti kvalitnějším a zkušenějším celkům. „Letos se podařilo, oproti loňskému roku, i několik zápasů vyhrát. Vyzvedl bych například dvě výhry na Tempu Praha, které se letos pohybuje v extraligové tabulce docela vysoko," popisuje přípravu juniorů na evropský šampionát.

Česká juniorská reprezentace se netají vysokými cíli. Proč by taky ne, když dlouhodobě získává Česká republika na evropských mistrovstvích zlaté nebo nejhůř stříbrné medaile. „Letos jsme měli jednoznačný cíl. Účast ve finále byla takřka povinností a vítězství v tomto zápase je naším vytyčenou metou," popisuje mladý Buldok.

Domácí favorité

Konkurentem v boji o prvenství by Česku měla být podle papírových předpokladů především reprezentace Dánska, která na minulém světovém šampionátu dopadla lépe, než český výběr. „Dánové byli na mistrovství světa v Argentině silní, postoupili dokonce mezi osm nejlepších týmů světa do play-off, což se nám nepodařilo. Nikdo další by pro nás neměl představovat výraznější komplikace," předpovídal Holobrádek. A tak se i stalo

Jediný lednický Buldok v českém týmu nastoupil do šesti z devíti utkání v Stenlose. Češi přejeli Velkou Británii 16:1 a 39:0, Chorvatsko 18:0 a 6:1, Izrael 16:0 a 10:0. S vrstevníky z Dánska vyhráli v základní části 15:4 a 9:1. Ve finále pak domácímu celku nedali šanci a po výsledku 7:0 obhájili zlaté medaile. Jakub Holobrádek si tak dal ten nejlepší dárek k devatenáctým narozeninám, které oslavil týden po zisku zlatých medailí.

STANISLAV STRAŠKRÁBA, MARTIN DANEŠ