Je to téměř rok, co se tehdy jednadvacetiletý břeclavský veslař Aleš Suský rozhodl, že absolvuje slovenskou obdobu havajského Ironmana, triatlon s názvem Slovakman226. Loni skončil ve své kategorii do 24 let v Piešťanech druhý, což byl bez tréninku obdivuhodný počin. Letos už má trošku skromnější cíle. Závod absolvuje znovu, tentokrát ale v šestičlenné štafetě. „Minulý rok jsem byl ještě tři dny po závodě na odpis, úplně mě to zničilo," přiznává s ročním odstupem břeclavský veslař.

Tentokrát si sebou na akci vezme pět pomocníků, každý bude mít na 226 kilometrů dlouhé trati (4,2 km plavání, 180 km na kole a 42 km běhu) rozdělené role.

Kromě Suského, jehož doménou bude plavání, se vrhne do studené vody Váhu také plavec Lukáš Kubát z Ladné. Na kolo pak sednou dva hodonínští veslaři. Jedním z nich bude André Rédr, který v Břeclavi Nad Splavem trénuje. O závěrečný maratón se pak podělí břeclavský mílař Roman Paulík a jeho olomoucký kolega David Pelíšek. „Loni byla účast čtyřiadvaceti štafet. Letos podle mě bude ještě větší konkurence, protože se Slovakman bere i jako spojené mistrovství České a Slovenské republiky v triatlonu. Nejde nám jen o účast, ale i o co nejlepší výsledek. Nikdo z naší štafety rád neprohrává a nechce se tam jen tak proběhnout," má jasno mladý veslař.

Na tak velkou akci, kterou absolvují 4. srpna, se zatím účastníci nijak speciálně nepřipravují. „Závody na dráze nemám, ani dovolenou zatím neplánuji, takže je to pro mě příjemné vyplnění prázdnin. Speciální trénink nebude, každý se snad připraví sám na svou disciplínu," věří mílař Paulík. Jak dodal, s druhým běžcem Pelíškem si rozdělí 42 km na šest sedmikilometrových okruhů a budou se na nich střídat.

Triatlon nakonec absolvuje ještě jeden Břeclavan, konkrétně veslař Martin Mikýsek. Ten ale bude „hostovat" v týmu domácích piešťanských veslařů. „Kamarádi z veslařského klubu z Piešťan mě oslovili asi týden předtím, než začal Aleš Suský sestavovat svou štafetu. Absolvuji v jejich týmu devadesát kilometrů na silničním kole. Bojovat budeme s Alešem Suským asi jen na dálku, každý jsme jen šestina týmu. Hlavní zodpovědnost totiž leží na celé štafetě," potvrdil devatenáctiletý veslař.