Po vzoru Brna, kde už nějakou dobu úspěšně funguje oficiální Unie sportovních klubů, se rozhodla na začátku října přijít s podobným nápadem i Břeclav. Hlavním úkolem projektu Sportujeme společně pro Břeclav je podle memoranda oživit zájem o sport v okresním městě, zvýšit propagaci sportovních celků, propojit snažení jednotlivých klubů, zvýšit povědomí veřejnosti o sportu, a tím pádem se pokusit navýšit i návštěvnost zápasů, která trápí všechna sportovní odvětví.

Představení projektu předcházelo několik schůzek předsedů oddílů, které svolal Martin Maťašovský, výkonný ředitel fotbalového klubu MSK Břeclav. Právě on stál za svého působení v brněnské Zbrojovce u zrodu brněnské Unie a své zkušenosti se pokusí nyní využít i v Břeclavi.

ZAKLÁDAJÍCÍ ČLENOVÉ
MSK Břeclav (fotbal a stolní tenis), HC LVI Břeclav (lední hokej), TJ Lokomotiva Břeclav (volejbal a atletika), SVK Břeclav (veslování), Bors Club (tenis)

„Myšlenka založit něco jako neoficiální unii sportů se začala rodit už v dubnu, od té doby jsme se pravidelně scházeli a vypilovali jsme detaily spolupráce a vlastní znění memoranda. Také jsme rozjeli novou reklamní kampaň a zprovoznili internetové stránky projektu v barvách města na www.sportujemeprobreclav.cz, kde lidé najdou podrobnosti o projektu nebo třeba sportovní kalendář událostí. Projekt by měl pomoci klubům v návaznosti na propagaci a vzájemnou komunikaci," představil Maťašovský ve zkratce volné společenství klubů.

„Podobný projekt jsme si dali za úkol vypracovat ve sportovní komisi města. Kluby nás ale trošku předběhly. Jejich aktivitu vítáme a velmi si jí ceníme. Takový projekt tu totiž ještě nikdy nebyl a nemá ani v okolí obdoby. Splnil přesně to, co jsme si stanovili jako náš cíl. A to, aby měl nově příchozí člověk přehled o tom, co se dá v Břeclavi ve volném čase dělat. Hlavní pro nás je, že tento spolek není uzavřený," přiznal místostarosta Břeclavi a zároveň předseda sportovní komise Richard Zemánek.

Všech sedm zakládajících členů se dohodlo, že vstoupit bude moci každý další sportovní klub působící v Břeclavi, jen na základě vyplnění přihlášky.

Stávající členové se mimo jiné dohodli, že budou společně pořádat sportovní dny, dny dětí, náborové akce a jednou ročně i ples sportovců. Ten bude nejbližší prověrkou spolupráce sportovních oddílů a měl by se konat na přelomu ledna a února příštího roku.

Spolupráce klubů se ale může rozjet prakticky ihned. Třeba výměnou reklamních bannerů na svých webových stránkách, prezentací sponzorů na sportovištích partnerů projektu nebo otištěním loga v zápasových bulletinech.

A najdou se i další konkrétní možnosti spolupráce. Nabídnout si totiž vzájemně mohou i své sportoviště a služby. „Například naši hokejisté potřebují v létě trénovat na atletickém stadionu, využívají ovál atletů Lokomotivy a fotbalové hřiště MSK Břeclav. Na druhou stranu zase fotbalisté si občas chodí zahrát rekreačně hokej na zimní stadion. V případě je možné vyjednat takovou bezplatnou výměnu bez nutnosti pronájmu," přemýšlel nahlas manažer hokejového klubu Ctibor Bartoš.

Město Břeclav vydalo loni ze své kasy na dotacích pro sportovní kluby čtrnáct milionů korun. „Třeba srovnatelně velké Blansko rozdalo na sport pět milionů, a to tam byli ještě rádi. Rozhodně je ale i u nás ještě co zlepšovat," dodal Zemánek.

„Nebudeme stát v pozadí, chceme být moderním a chytrým klubem jednadvacátého století," kvitoval členství v projektu Sportujeme společně pro Břeclav předseda veslařů SVK František Pafkovič.

Zbývá už jen držet palce…