Patnáctiletá břeclavská rodačka Markéta Zapletalová se vúnoru pohybovala na patnáctém místě republikového žebříčku kategoriie do 17let.

Tato pozice ji zaručila postup na mistrovství republiky do Prahy, které se uskuteční otomto víkendu. Na něm si zahraje šestnáctka nejlepších zkaždé kategorie.

„Už samotný postup je obrovský úspěch. Nečekáme vůbec žádný úspěch. Markéta tam jede především sbírat zkušenosti,“ prohlašuje osoba nejpovolanější, její trenér Ladislav Burian.

Minimální ambice jsou zdůvodněny tím, že jeho svěřenkyně se na mistrovství dostala ihned po přechodu zkategorie do 15let. Bude tedy soutěžit shráčkami iodva roky staršími.

„Atam jsou obrovské rozdíly. Ty dva roky udělají hrozně moc,“ upozorňuje trenér.

Svým věkem však nebude Markéta nijak vyjímečná, na startu republikového šampionátu jsou imladší dívky. To bývají podle trenéra Buriana extremně talentované případy.

Ajak je na tom jeho svěřenkyně, kterou vede více než čtyřiroky?

„Měla talent na sport, ale vtak mladém věku nešlo poznat, jestli to bude velká hvězda, nebo usquashe třeba vůbec nevydrží. Ale postupně se vyvýjela správným směrem. Je to komplexní hráčka, možná by jen mohla trošku zlepšit svůj pohyb po hřišti,“ hodnotí Markétu její trenér, sám účastník loňského seniorského republikového šampionátu.

Bývá pravidlem, že svedením sportovců jejího věku mívají trenéři problémy. Břeclavská dvojice zřejjmě patří mezi vyjímky.

„My spolu dokážeme vycházet. Ikdyž je pravda, že někdy umí být tvrdohlavá,“ směje se Burian.

Jestli jeich spolupráce kněčemu vede, nedokáže trenér zhodnotit.

„To všechno se ukáže zase třeba za půl roku. Jesltli půjde vidět nějaké zlepšení. To už by se mohla pohybovat vprvní desítce,“ doufá hráč extraligové Olomouce.

Zapletalová porovnává své schopnosti nejen se svými vrstevnicemi. Za svůj klub SK Slovan Brno válčí vprvní lize sženami klidně opatnáct let staršími. Anevede si vůbec špatně. Letos má bilanci sedmi výher a jedné porážky. Na žebříčku mezi ženami se pohybuje na devětačtyřicá­témmístě.

„Že se na šampionát dostane již letos jsme příliš nepočítali, spíš až příští rok. Nechám, se překvapit, jak tam dopadne,“ uzavřel trenér Burian.