„Loni jsme postoupili ze druhé ligy. Spíš se počítalo s tím, že se bude bojovat vyloženě o záchranu. Takové byly i cíle týmu. Po odehrání první poloviny soutěže jsme ale zjistili, že se soutěž buď natolik vyrovnala, nebo jsme my posílili. Tak či onak, našli jsme jen jediného přemožitele. V tom zápase jsme prohráli jen o pár míčů. Samotné nás překvapilo, že jsme teď v tabulce druzí,“ začíná hodnotit sezónu kapitán břeclavských squashistů Robert Helešic.

Klíčový hráč

Za vzestupem formy je určitě i návrat Ladislava Buriána, který v minulosti bojoval v dresu Olomouce v první lize a následně chvíli i v extralize. Jeho zkušenost pomáhá týmu bodovat v důležitých zápasech.

„Laďa je náš klíčový hráč, o tom žádná. Zatím ho letos nikdo neporazil. Společně se mnou má také na starosti vedení tréninků, má licenci a věnuje se trénování i v Mikulově nebo Hodoníně. Na celostátním žebříčku se pohybuje kolem třicátého místa, což mu už vyneslo čtyři účasti na mistrovství republiky v letech 2007–2010. Na republice v kategorii hráčů nad 35 let má i dvě druhá a jedno třetí místo,“ vypočítává kapitán týmu úspěchy svého slavnějšího spoluhráče, který je v Břeclavi na hostování z Olomouce.

Postup? Zatím ne

Najednou museli squashisté své cíle přehodnotil a do jejich myslí se pomalu vkrádá i myšlenka na postup. „Už jsme o tom postupu začali uvažovat. Ale ve druhé lize jsou i mnohem silnější týmy s širokou hráčskou základnou. Předpokládáme, že do druhé části soutěže týmy nastoupí s tím nejsilnějším, co mají. Oni si můžou vybírat z dvanácti až patnácti hráčů. K tomu si můžou pozvat například i posily z vyšších soutěží. Kdežto my máme první tým postavený prakticky na šesti sedmi hráčích,“ naráží Helešic nato, že squashi zatím Břeclaváci moc nepropadli. Soutěž má podle něj jiné favority, kterými jsou hlavně týmy z Ostravy a Znojma.

Postupu o ligu výš ovšem nebrání jen sportovní stránka věci. Jde samozřejmě také o finance, kterých není nikdy dost. „S postupem by byly spojeny samozřejmě i vyšší náklady. Už nyní máme v tabulce soupeře z Ostravy, Valašského Meziříčí, Olomouce, Brna, Boskovic nebo Znojma. Žádné regionální derby tu není, vždy to máme daleko. Na vyšší soutěž bychom museli sehnat více sponzorů, což je v dnešní době problém. Už nyní si prakticky všechno sponzorujeme sami, pomáhají nám i naši známí, kteří mají firmy. Tímto bychom jim chtěli poděkovat zato, že nás stále podporují. Také jsme již dvakrát žádali město o dotaci, pokaždé ovšem neúspěšně,“ dodává Helešic s tím, že squashový klub zakládal před necelými deseti lety jako partu nadšenců. Je to tedy sport poměrně mladý a veřejnost ho zatím nemá zatím v povědomí.

„O soutěž níž máme i rezervní tým. Naši základnu tvoří prakticky šest hráčů do prvního a šest do druhého týmu, rozdělených podle momentální formy. Takže když to někomu časově nevyjde, hned máme problém poskládat mužstvo. Ve třetí lize na to naše béčko zatím trošku doplácí, vůbec nedaří. Nezachytili začátek soutěže a zatím jsou na posledním místě. Naštěstí nemají kam spadnout,“ podotkl s úsměvem osmatřicetiletý kapitán A-týmu.

Klub zatím ani nemůže pomýšlet na pořádáních vlastních turnajů, protože v prostorách hal Lokomotivy, kde má klub od roku 2005 svou základnu, má k dispozici jen dva kurty. „Lokomotiva nám vychází neustále vstříc, co se týče pronájmu prostor. K pořádání nějakého většího turnaje by ale bylo zapotřebí minimálně čtyři squashové kurty, aby byl turnaj časově zorganizovatelný,“ vysvětlil kapitán a předseda oddílu v jedné osobě.

V Poštorné v Lesní ulici sice jsou další dvě hrací plochy, přejíždění by však ubralo soutěžícím na pohodlí. Nebylo by to ideální. A ani nikde jinde v regionu zatím nejsou squashové herny odpovídající kapacity.