Kůň a jezdec. Někdy si rozumí natolik, že se nezkušenému oku zdá, jako by snad tohle zvíře dokázalo číst člověku myšlenky. Reaguje totiž na nepatrné podněty a provádí cviky podle vůle jezdce. To je drezura – ukázka souladu s koněm. Taková podívaná se nadcházející neděli odehraje v prostoru bývalé cihelny.

Kdo se tam tentokrát nedostane, bude mít ještě jednu příležitost. Poslední víkend v červenci dojde dokonce na těžkou kategorii obtížnosti. Ta by se dala přirovnat ke koňskému krasobruslení.

„Tam už přicházejí na řadu třeba piruety ve cvalu. Pro toho, kdo trošku rozumí koním, to je naprosto nevšední zážitek, jelikož tohle dokáže odhadem deset koní v republice,“ doplnil ředitel jezdeckých závodů Tomáš Hlavenka.

Kromě drezury patří čtyři víkendy parkuru (první 22. 4.). Mikulovský klub se přitom zkraje prázdnin zapojí i do nového projektu pojmenovaného Styl šampionát, kdy se hodnocení závodů ujme německý rozhodčí. Zjednodušeně řečeno, nebude záležet jenom na rychlosti, ale rovněž na stylu jezdecké dvojice, čili jak kůň při skákání vypadá, a jak na něm jeho jezdec sedí.

Ukáží vytrvalost

Mistrovství jihomoravské a severomoravské oblasti ve spřežení, které se uskuteční 1. až 3. června, je součástí Zlaté podkovy, nejstaršího národního seriálu jezdeckých závodů u nás. Do svého třetího ročníku letos vstoupí i Mistrovství České republiky ve vytrvalostních dostizích, které má zároveň statut oficiálních mezinárodních závodů. „Poprvé se jich účastnily zástupci ze tří států, loni už ze sedmi,“ připomněl Hlavenka.

Pořádání závodů evropského významu podle něj vyžaduje kvalitní zázemí. Areál Jezdeckého klubu Mikulov se proto každým rokem snaží o zvyšování komfortu. Letos se například rozšířilo ustájení, ke stávajícím sedmaosmdesáti mobilním boxům jich přibylo dalších dvacet.

„Tak široké spektrum závodů můžeme pořádat jen díky novosedelskému vinařství Vinofol, kterého si coby dlouhodobého partnera moc vážíme. Na spolufinancování jezdeckých akcí se rovněž dlouhodobě podílí město Mikulov, Jihomoravský kraj a další sponzoři,“ zdůraznil Michal Solařík z organizační­ho týmu.

Za Jezdecký klub Mikulov bude i nadále na vybraných závodech startovat Jiří Machovec, devátý sportovec roku na Břeclavsku a držitel ceny za vzornou reprezentaci Jihomoravské oblasti České jezdecké federace, který se v národním žebříčku dvojic všestrannosti drží s koněm Alnaki na třetím místě.

DANA SMRČKOVÁ