Na prestižním českém závodě handbikerů v Lounech, zařazeném do seriálu Evropského poháru, se opět dařilo českému reprezentantovi Stanislavu Bízovi, který byl čerstvě nominován na mistrovství světa v Kanadě. Jak v časovce, tak v silničním závodě se vešel do elitní evropské desítky.

V Lounech vládlo o prvním červencovém víkendu pekelné vedro. Právě toto počasí a kopcovitý terén si však přál Bízův trenér Marek Svoboda. „To je to, co on potřebuje,“ konstatoval spokojeně. „Vedro a kopce! Na to se připravujeme, protože to dělá cyklistiku tou pravou cyklistikou a dělí zrno od zbytku pole,“ dodal.

Osmý nejlepší čas

Hned od první disciplíny, časovky na 14 kilometrů, očekával Bízův trenér výborný výsledek. Bízovi časovky v poslední době šly na jedničku a nedávno se v ní stal i českým šampiónem.

„Věřil jsem Standovi, že má na výborný výsledek. On chce vyhrávat a to je důležité jak pro trénink, tak pro závod. A zvlášť pro cyklistickou časovku, kde potřebuješ maximální soustředěnost a jet hlavou,“ pochvaloval si Svoboda Bízův výkon na trati.

Bíza jel od začátku výborné mezičasy a bylo jasné, že se v konkurenci nejlepších evropských závodníků, z nichž v Lounech nikdo nechyběl, neztratí. Nakonec mu časomíra v cíli ukázala osmý nejlepší čas celkově. A z českých závodníků byl opět nejrychlejší.

Silniční kritérium bylo v Lounech vypsáno na jednu hodinu a jedno kolo. „Zvolili jsme taktiku, když to půjde, tak držet hlavní skupinu. Ale jet opět hlavou a podle pocitu,“ prozradil záměry před startem Svoboda. Bíza se snažil plnit pokyny trenéra na sto procent a většinu závodu jel spolu s nejlepšími. Dlouho bojoval o 6. – 7. místo. V závěru mu ale došly síly, začal ztrácet a bohužel v posledním kole jej předstihli dva závodníci.

Přesto je 9. místo, vzhledem k průběhu závodu, dobrý výsledek, se kterým byl spokojený jak trenér, tak i samotný závodník: „Ještě to nebyl stoprocentní výkon, ale být dvakrát v první desítce v takovéto konkurenci, je super výsledek,“ spokojeně konstatoval v cíli Bíza.