Břeclavský vytrvalec zvládl trať dlouhou pět a půl kilometru za 16:49. Druhého Jakuba Bajzu, loňského vítěze, porazil o deset vteřin. Třetí skončil Slovák Jakub Valachovič. Ženám překvapivě kralovala veteránka Marta Durnová.

Roman Paulík v pondělí prolomil kyjovské prokletí a konečně se dočkal zaslouženého vítězství. Břeclavský závodník skončil na Štěpánském běhu dvakrát druhý a jednou třetí. Třiadvacetiletý běžec u Vodojemu triumfoval až letos.

„Jsem rád, že to konečně vyšlo. Těší mě, že jsem porazil českého reprezentanta,“ uvedl v cíli Paulík. Svěřenec trenéra Kaužíka rozhodl o svém triumfu až v závěrečném kilometru. „Mám docela naběháno, cítil jsem formu. Soupeře jsem utrhl asi pět set metrů před cílem. V tom posledním kopci,“ řekl Paulík, který už se připravuje na mistrovství České republiky akademiků, které se koná 9. ledna v Praze. Tam bude závodník Lokomotivy Břeclav startovat v běhu na patnáct set metrů.

Jakub Bajza letos ovládl národní šampionát v krosu. Úspěšný rok 2011 zakončil kroměřížský závodník druhým místem. „Jsem trochu zklamaný. Myslel jsem si, že soupeři uteču. Kolega však měl více sil a v závěru byl rychlejší,“ pravil jednadvacetiletý běžec, který se v Kyjově představil už poněkolikáté. „Jezdím tam rád, i když si musím přivstat,“ usmál se Bajza.

Důvod k radosti měla i Marta Durnová. Sedmačtyřicetiletá veteránka zaskočila všechny mladší soupeřky a připsala si na Štěpánském běhu premiérové vítězství.

„Jsem velmi mile překvapená, že jsem první. M8m opravdu velkou radost,“ pronesla Durnová, které se na start postavila společně s otcem. „Je to taková naše sváteční pravidlo, že sem zavítáme. Vždy se do Kyjova těšíme,“ řekla Durnová. Tu potěšila i počasí. „Bylo ideální. Bezvětří, žádný led,“ uvedla Durnová.

Celkem se na start letošního ročníku populárního závodu postavilo sto jedenáct závodníků a závodnic. „Osmadevadesát bylo v hlavním závodě, zbytek tvořili mládežníci,“ řekl ředitel společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru Pavel Bíla.

Podle něj účast ovlivnily další běžecké akce, které se po celé republice na druhý svátek vánoční konaly. „V Česku bylo minimálně deset Štěpánských běhů. Nejbližší byly ve Zlíně a v Brně,“ uvedl Bíla.

Organizátoři kyjovského závodu dokonce uvažují o zrušení tradiční akce. „Za rok budeme Štěpánský běh pořádat naposledy. Zakončíme to jubilejním padesátým ročníkem. Myslíme to vážně. Organizace je náročná a efekt je minimální,“ pravil šéf AK Kyjov Alois Vrbovský.

Ten běžce zaskočil. „Nevím, jestli za tím jsou finanční důvody, ale byla by to velká škoda,“ řekl za všechny běžecké nadšence letošní vítěz.

Štěpánský běh – 49. ročník

Muži: 1. Roman Paulík (Břeclav) –16:49, 2. Jakub Bajza (Kroměříž) – 16:59, 3. Jakub Valachovič (Mlacky) – 17:54), 4. Lubomír Rehuš (Skalica) – 18:17. 5.Filip Sasínek (Hodonín) – 18:29).

Muži nad 40 let: 1. Jan Miškeřík (Lipov), 2. Jiří Brožík (Hodonín), 3. Jiří Hajzler (Vyškov)

Muži nad 50 let: 1. Pavol Klimeš (Kyjov), 2. Josef Veverka (Čejkovice), 3. Václav Guliš (Dolní Bojanovice)

Muži nad 60 let: 1. Vladimír Varmuža (Hodonín), 2. Lubomír Bartál (Hodonín), 3. Miroslav Kresánek (Bratislava)

Muži nad 65 let: 1. Miroslav Hajossy (Koválov), 2. Karel Karas (Hodonín), 3. Michal Janota (Skalica)

Ženy: 1. Marta Durnová (Veselí nad Moravou) – 23:12, 2.Hana Hálová (Kyjov) – 23.59, 3. Jana Klimešová st. (25.01).

Junioři: 1. Filip Sasínek (Hodonín),

Juniorky: 1. Kateřina Hofírková (Hodonín)

Dorostenci: 1. Jakub Mlčoch (Kanoistika Ostrožská Nová Ves),

Dorostenky: 1. Klára Silnicová (Kanoistika Ostrožská Nová Ves), 2. Martina Bašusová (Hodonín), 3. Veronika Planková (Kyjov)

Starší žákyně: 1. Terezka Korvasová, 2. Natálie Kolajová, 3. Denisa Hubáčková

Starší žáci: 1. Lubomír Bartoš, 2. Patrik Sasínek, 2. Jaroslav Půček

Mladší žákyně: 1. Tereza Rybaříková, 2. Kateřina Korvasová, 3. Anna Výletová.

Mladší žáci: 1. Jan Hromek

Štěpánský běh? Za rok naposledy

Jsme spokojení. Účast byla dobrá, počasí nám také vyšlo. Za rok budeme Štěpánský běh pořádat naposledy. Myslím to vážně. Organizace je náročná. Na silnicích je velký provoz. Lidé nehledí. Musíme vyřizovat silniční správu, městkou i státní policii. Efekt je minimální.

Rok 2011 byl pro náš klub dost úspěšný. Natálie Kolajová se stala přebornicí republiky v běhu na osm set metrů na dráze. V přespolním běhu byla druhá. Anna Výletová zase vytvořila v Bratislavě nový halový rekord v běhu na jeden kilometr. Tereza Rybaříková rovněž patří mezi nadějné běžkyně. Hlavní je, aby holkám vydrželo zdraví a chuť. Výsledky se pak dostaví.

Předseda AK Kyjov Alois Vrbovský