Okresní přebor bude mít nadále tři výkonnostní etáže.

Nejvýše postaven zůstává okresní přebor I. třídy (dříve okresní přebor) se dvanácti účastníky, o stupeň níže je okresní přebor II. třídy (dříve okresní soutěž), který bude mít rovněž dvanáct účastníků, nejníže pak okresní přebor III. třídy (dříve základní soutěž), do kterého se pro sezónu 2009–2010 přihlásilo jen deset družstev.

Zásadní změnu dozná hrací systém soutěže.

Nejprve se všechna zúčastněná družstva v jednotlivých soutěžích střetnou každé s každým, pak bude tabulka rozdělena na dvě poloviny, v nichž se budou hrát odvety odděleně.

Pak budou první čtyři celky hrát play–off o postup výše, dalších osm play out o záchranu. Nasazení do vyřazovacích bojů bude respektovat postavení jednotlivých družstev v tabulce, s výhodou většího počtu utkání na domácí půdě pro lépe postavená družstva při vyrovnanějších soubojích.

Cílem tohoto opatření je co nejvíce eliminovat „podivné“ výsledky v závěru soutěží, kdy některá družstva ztrácejí motivaci a jiná získávají v honbě za záchranou „zázračně“ potřebné body.

Toto opatření platí pro okresní přebory I. a II.třídy, z OP III.třídy se nikam nesestupuje, zde jsou aktuální jen boje o play–off.