V nejvyšší domácí soutěži stolních tenistek, extralize, bude od září znovu bojovat deset družstev. Oproti loňsku došlo ke dvěma výrazným změnám.
Do 1.ligy sestoupil Baník Havířov a na jeho místo se do extraligy vrací Slavoj Praha, suverénní vítěz druhé nejvyšší soutěže.

S extraligou se rozloučil i SK Dobré, který postoupil svou účast SKST Brno, v němž hráčka Dobrého, kadetská reprezentantka ČR Rozinková, hrála v uplynulé sezóně na základě povoleného střídavého startu.

Tím se výkonnostně vyrovná dolní polovina tabulky, žádné z družstev nebude jasným outsiderem.
Po změnách v hráčských kádrech se ale zřejmě zúží špička soutěže. Na finále M-ČR jsou nyní dva vážní kandidáti.

Určitě si na titul brousí zuby obhájce mistrovského titulu ČSAD Hodonín A, který bude stavět opětovně na výkonech výborné dvojice Shi Dan-Alena Vachovcová.

V kádru zůstává Alexandra Pelcmanová a nováčkem bude Hana Matelová, nejlepší česká juniorka, která v minulé sezóně držela výkonnostně béčko Hodonína.
Na studia do Prahy odešla Olga Dzelinská.

Silnější než loni by měl být celek MSK Břeclav Gumotex v čele s českou jedničkou Renátou Štrbíkovou, kterou budou výkonnostně podporovat Ivana Weberová a Olesja Stachova.

Nejistý je start Zuzany Demianové-Poliačkové, která po mateřské dovolené začala s tréninkem, a mohla by družstvo nárazově posílit v důležitých utkáních.

V záloze je i juniorská reprezentantka Veronika Malíková.

Z elitního tria, které v posledních třech letech mezi sebou bojovalo o kvalitu medailí z mistrovství ČR, by měl odpadnout Frýdlant nad Ostravicí.
Frýdlantu odešly po sezoně Štrbíková do Břeclavi a Harabaszová do Polska. Odchod dvou nejlepších hráček družstva asi těžko nahradí příchody Roubalové (z Německa) a Ondračkové (z Itálie).

S Frýdlantem se počítá výkonnostně na solidní střed tabulky, kde by se měly pohybovat i Spartak Hluk, Sokol Bor, SKST Vlašim a TTC Litoměřice.
Otázkou bude, jak se Hodonín B vypořádá s odchodem Matelové do áčka.

Vše bude úplně jasné až po přestupním termínu (skončil 15.července), kdy se ukáže, jak budou vypadat skutečné sestavy extraligových celků.
V úterý 8.července byla v Praze extraliga rozlosována. Ženy Břeclavi budou stejně jako v minulých sezonách ve dvojici s Hlukem, v prvním kole 13.-14.září budou hostit Slavoj Praha a TTTC Litoměřice.

Následovat budou další utkání dvoukolové základní části extraligy až do 28.- 29.března příštího roku.
Nejlepších šest družstev po základní části pak bude pokračovat v bojích o titul mistra ČR 2009.
Nově složené družstvo žen MSK Břeclav Gumotex by mělo do těchto bojů zasáhnout výrazným způsobem.