Zatímco loni finále s přibývajícími duely gradovalo, letos se žádná přetahovaná o mistrovský grál nekonala. Slovácký celek ukončil další pikantní souboj o český extraligový titul v kvapíkovém tempu. Hráčky Hodonína svého jihomoravského rivala přehrály třikrát 5:1 a zaslouženě přidaly svému klubu pěkný dárek k jeho letošním čtyřicetinám.

Cestu za obhajobou mistrovského titulu na lavičce hodonínského celku režírovala Alena Vachovcová. Bývalá reprezentantka byla při své trenérské premiéře v extraligovém finále úspěšná. „Pocity jsou nádherné. Vyhrály jsme třikrát 5:1, ale nebylo to určitě tak jednoduché, jak ukazují výsledky. Letos to však bylo mnohem lehčí než minulý rok, kdy to byl boj do posledního zápasu. To ale nic nemění na tom, že to je pro nás další velmi cenný úspěch. A pro mě ještě cennější, neboť jde o můj první titul na pozici trenérky," uvedla Alena Vachovcová.

Břeclav prohrála oba předcházející finálové zápasy hladce 1:5, v Hodoníně se ale dostala do vedení. Jednička hostujícího týmu Vivien Éllöová zařídila první bod vítězstvím 3:1 nad Lenkou Harabaszovou, ale žádná další břeclavská hráčka už pak bodovat nedokázala. „Pro nás bylo důležité, pokud Kačka nebo Šiho porazily Vivien Éllöovou. Pak už jsme jely na jistotu a zápasy holky poměrně s přehledem dotáhly do vítězného konce," pravila Vachovcová.

Souboj dvou jihomoravských celků o český titul neměl takový náboj jako v minulých letech. Hodonín ve finále dominoval. Ani jednou nezaváhal a svému soupeři nedal nejmenší šanci. „Loni bylo zklamání větší. Před rokem nám totiž titul proklouzl mezi prsty, letos už jsme nebyly v takové pozici," řekla hráčka MSK Aneta Kučerová. „Každopádně jsme taky chtěly vyhrát a titul získat. Bylo ovšem těžké Hodonínu, který má vyrovnaný a kvalitní tým, vzdorovat. Soupeř byl prostě lepší. S porážkou jsme ovšem počítaly," přidala.

Podobně mluvil i Petr Nedoma. „Nedá se to srovnat. Minulý rok jsme sahali po titulu, letos byl Hodonín jasným favoritem. Síla soupeřek byla patrná, podle toho to taky skončilo," pronesl břeclavský kouč.

Podle Nedomy držel protivník i poslední zápas pevně v rukou. „Všechny utkání série byla stejné. Věděli jsme, že můžeme získat nějaké dílčí body, ale že bychom Hodonín porazili, jsme si mohli nechat akorát zdát," prohlásil zkušený trenér.

Stolní tenistky Hodonína tak přesně po týdnu napodobily mistrovský STEN marketing HB Ostrov Havlíčkův Brod. Svěřenkyním trenérky Aleny Vachovcové stačily k obhajobě titulu tři zápasy, stejně jako stolním tenistům z Vysočiny. Pro Hodonín to však byl již devátý titul v historii klubu, o jubilejní desátý se bude pokoušet v nadcházející sezóně.

Jisté je, že u toho už nebude Japonka Šiho Onová. Místo ní Hodonín zlákal do svých řad Renátu Štrbíkovou. Zkušená reprezentantka se do české extraligy vrací po několika letech strávených v polském mistrovském celku KTS Zamek Tarnobrzeg. „Japonka byla pro Hodonín velkou posilou. My se budeme snažit taky posílit a rivalovi v příští sezoně ještě více vzdorovat," řekla Kučerová. „Všechno je to však otázka financí. Získávání peněz je čím dál složitější. Nemáme takovou podporu jako má soupeř," tvrdí Nedoma. „Vždycky budeme chtít hrát o titul, ale momentálně nevíme, zda dáme dohromady družstvo, které bude Hodonínu konkurovat," dodal.

Břeclavský stratég i přes finálovou porážku považoval letošní sezony za úspěšnou. „Vyhráli jsme Český pohár a v extralize nám patří druhé místo. To jsou určitě velice solidní výsledky," konstatoval trenér MSK Gumotex Břeclav.

I když rozhodující duely nebyly tak vypjaté a emotivní jako loni, diváci se hlavně při zápasech v Mart aréně náramně bavili. „Snažíme se lidi naučit chodit na stolní tenis. Všichni jsme rádi, že jich na finále přišlo tolik," uvedla Vachovcová. Ta se pokusí svěřenkyně připravit i na čtvrteční finále ženské superligy. „Doufám, že to bude vyrovnané utkání. Pokud se k nám přikloní štěstí, klidně můžeme favorita překvapit a vyhrát," věří Vachovcová.

Play-off extraligy žen ve stolním tenisu

3. finále: SKST Mart Hodonín – MSK Gumotex Břeclav 5:1, konečný stav finálové série: 3:0.

Výsledky: Lenka Harabaszová – Vivien Éllöová 1:3 (6,–5,–8,–7), Kateřina Pěnkavová – Andreea Dodeanová 3:0 (6,9,1), Šiho Onová – Aneta Kučerová 3:2 (6,–9,–2,1,8), Kateřina Pěnkavová – Vivien Éllöová 3:1 (4,9,–10,8), Lenka Harabaszová – Aneta Kučerová 3:0 (7,4,3), Šiho Onová – Andreea Dodeanová 3:0 (9,2,3).

Harabaszová: Vždycky je těžké titul získat, nebo ho obhájit

Hodonín – Zahrála míček mimo dosah Anety Kučerové, zvedla ruce nad hlavu a šla se radovat společně se zbytkem týmu. Právě triumf Lenky Harabaszové nad tradiční soupeřkou odpálil v zaplněné stolnětenisové hale mistrovské oslavy.

Takové okamžiky se nikdy a nikomu neomrzí. Výjimkou nebyla ani zkušená hráčka, které získala další cennou trofej. „Titul je titul, takže každého si hodně cením," říká Lenka Harabaszová. „Loni jsme nebyly favoritem, takže jsme mohly hrát v klidu a snažit se pouze překvapit, což se podařilo. Byla to senzace. Letos už jsme byly v jiné pozici. Vždycky je ale těžké titul získat nebo ho obhájit," přidala hodonínská stolní tenistka.

Svěřenkyně trenérky Aleny Vachovcové vyhrály všechny finálové zápasy shodně 5:1 a sérii ovládly jednoznačným poměrem 3:0. „Výsledky byly jednoznačné, ale pro Břeclav asi trochu kruté. Dva tři zápasy vždycky byly vyrovnané, opravdu rozhodovaly maličkosti. Nám se podařilo tyto střetnutí vyhrát, což nakonec rozhodlo," pravila Harabaszová, která pokaždé podlehla pouze Maďarce Vivian Ellöové. Proti dalším soupeřkám už byla rodačka z Havířova stoprocentní. Přední česká hráčka zvládla i závěrečný souboj s Kučerovou, kterou v posledním zápase letošní sezony přehrála hladce 3:0 na sety. „Poslední krok je vždycky nejtěžší. A i když mi Aneta nedala nic zadarmo, tak jsem potvrdila roli favorita a zápas dotáhla do vítězného konce," uvedla Harabaszová, která se zbytkem týmu a fanoušky křepčila na ploše stolnětenisové haly. „Oslavy budou bujaré. Nevím, jestli si vedení klubu něco připravilo. My jsme nechtěly nic zakřiknout, tak jsme s holkami raději nic neplánovaly," ře­kla.

Ve finále ženské superligy však bude Hodoňačky stoprocentně koncentrované a připravené. „Finále je pro nás i pro fanoušky taková odměna. Budou to nádherné zápasy s výbornými soupeřkami. Proti Linci můžeme jenom pozitivně překvapit, tak si to půjdeme užít," prohlásila. „Vítězství totiž od nás nikdo nečeká," ví Harabaszová.

Stolní tenistka, která v červenci oslaví třicáté narozeniny, bude hrát za Hodonín i v nadcházející sezoně.