Hráčka extraligové Břeclavi se do Kantonu na jihu nejlidnatější země světa dostala s kamarádkou, Maďarkou Krisztinou Tothovou. Ta byla na exhibici pozvána a bylo jen na ní, koho si vybere za partnerku. Volba padla na Štrbíkovou.

„Asi si myslela, že právě se mnou předvede nejlepší show. Ona mě doporučila a pořadatelé to schválili,“ vysvětlila sedminásobná mistryně republiky.

Byla to dobrá volba. Číňané byly české hráčky doslova nadšeni. A nejlepší trik? Vlastně docela banální. Právě již zmíněné vyskočení na stůl sklidilo největší aplaus. Možná to bylo i čínským reprezentačním dresem, které měly obě Středoevropanky na sobě. „Na stůl není jednoduché vyskočit, ale správně míček odehrát. Nám se to ale hned podařilo a i tím jsme si diváky v hale získali. Viděli, že jsme kreativní,“ hlásila česká reprezentantka.

Samozřejmostí byly i další „libůstky“.

„Snažili jsme se, aby se to lidem líbilo. Já jsme třeba v průběhu zápasu vytáhla cigaretu. Krisztina zase uplatila rozhodčího,“ vzpomíná nejlepší sportovkyně břeclavského okresu za uplynulý rok. „Ale ono to není vůbec jednoduché. My spolu nejsme sehrané a právě tyto exhibice se musí hodně trénovat.“ I proto nemohla česko-maďarské duo ani pomýšlet na vítězství a velmi solidní prize money.

Divákům se ale jejich představení líbilo a to bylo hlavní. Ze šílených kousků další účinkujících Štrbíkovou nepřekvapilo nic. Za roky co se stolnímu tenisu věnuje už viděla všechny možné i nemožné údery. Číňanům v hledišti se ale paradoxně líbily ty nejjednodušší kousky. Hra oběma rukama nebo pohupování tělem při hře sklízelo největší ohlas.

„Když to řeknu úplně na rovinu, Číňané jsou takoví dětinští, líbí se jim blbosti,“ přiznala třicetiletá hráčka.

Na prohlídku velkoměsta jí času příliš nezbylo, ale něco přeci jen stihla. Města jsou si prý hodně podobná. A pořadatelé? Nebyl s nimi problém, i když vše nebylo úplně ideální. „Vy s nimi mluvíte, oni kývnou a usmívají se. Ale nerozumí,“ smála se česká reprezentantka.

S úsměvem brala Štrbíková i mírné komplikace při jejím odjezdu. Pánové a dámy z řad organizátorů na ni jaksi pozapomněli a tak si musela vzít na letiště taxi. „Ale jo, i tohle je další zajímavá zkušenost,“ hlásila po šťastném návratu domů hvězda českého stolního tenisu.